News

Górnicy postulują o zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych

Monika Byś
2023-02-24
~2 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych

Przedstawiciele gmin górniczych apelowali o specjalny projekt ustawy, który pomoże zagospodarować tereny po likwidacji kopalń. Chodzi między innymi o znalezienie rozwiązań, które umożliwią szybkie przekazanie terenów poeksploatacyjnych samorządom w celu wykorzystania ich pod nowe inwestycje.

  • Przedstawiciele gmin górniczych postulują stworzenie specustawy, która byłaby pomocna w zagospodarowaniu terenów po zamkniętych kopalniach węgla
  • Zdaniem przedstawiciela stowarzyszenia, specustawa mogłaby m.in. szybko przekazać samorządom całkowicie oczyszczone opuszczone tereny pokopalniane i przyspieszyć zmiany w planowaniu przestrzennym. 

Jak poinformował Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, propozycja przygotowania specustawy została przedstawiona na niedawnym posiedzeniu Sejmowej Podkomisji ds. Sprawiedliwej Transformacji, w której uczestniczyli przedstawiciele Związku Polskiej Gminy Górniczej. 

wyjaśniła prezydentka miasta Anna Hetman

Kopalnie w Jastrzębiu-Zdroju są bezpieczne, ponieważ wydobywany jest w nich głównie węgiel koksowy; jeszcze przez wiele lat będą czynne. Jednak zlikwidowana została kopalnia Jastrzębie, po której teren należy w kompleksowy sposób wykorzystać na tworzenie zakładów z innych branż niż górnictwo

Zdaniem przedstawiciela stowarzyszenia, specustawa mogłaby m.in. szybko przekazać samorządom całkowicie oczyszczone opuszczone tereny pokopalniane i przyspieszyć zmiany w planowaniu przestrzennym. Specustawa pozwoli również na inwestycje związane z OZE, które nie są przewidziane w planie rozwoju oraz na czasowe zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców inwestujących na terenach zdegradowanych.

Samorządowcy przypomnieli, że po konsultacjach w sprawie porozumienia społecznego, które przeprowadzono w maju 2021 r., zapowiedziano, że niezwłocznie rozpocznie się opracowywanie zapisów ułatwiających zmiany w gminach górniczych, m.in.: harmonogramy zamykania kopalń i ubezpieczenia społeczne górników. Tak się jednak nie stało. 

Przedstawiciele gmin górniczych obawiają się, że bez specjalnych przepisów prawnych nie będzie możliwe pełne wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na transformację regionalną. Obawy samorządów związane są głównie z brakiem szczegółowych wytycznych w obszarze projektów unijnych, brakiem funduszy w Polsce, krótkim czasem użytkowania oraz trudnością szybkiego inwestowania w regulacje pogórnicze i tereny zdegradowane działalnością górniczą.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.