News

Sasin: Żadna kopalnia nie zostanie zamknięta

Monika Ojczyk
2022-11-07
~3 min
Głosów: 4, średnia ocen: 5
Żadna kopalnia nie zostanie zamknięta

Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" podkreślił, że do czasu uruchomienia pierwszych bloków jądrowych żadna kopalnia nie zostanie zamknięta. Minister aktywów państwowych zastrzegł, że w kontekście odejścia od węgla rząd nie wycofuje się z daty końcowej, czyli 2049 r. 

  • Jacek Sasin: “Zakładaliśmy, że wygaszanie górnictwa potrwa do 2049 r. Zbudowaliśmy harmonogram zamykania kopalń, zapewniliśmy spokój społeczny temu procesowi, co uważam za jeden z moich największych sukcesów w polityce, lecz dziś musimy ten harmonogram zrewidować.”
  • Szef MAP nie wykluczył uruchamiania nowych szybów w kopalniach na Lubelszczyźnie. 
  • Na pytanie, czy Polska nie za szybko zatrzymała import węgla z Rosji, Sasin przyznał, że na pewno rządowi byłoby łatwiej, gdyby trochę poczekał.

Jacek Sasin przyznał, że przed rządem stoi bardzo poważna decyzja w sprawie tego, na jaką skalę inwestować w górnictwo.

podkreślił Jacek Sasin

Zakładaliśmy, że wygaszanie górnictwa potrwa do 2049 r. Zbudowaliśmy harmonogram zamykania kopalń, zapewniliśmy spokój społeczny temu procesowi, co uważam za jeden z moich największych sukcesów w polityce, lecz dziś musimy ten harmonogram zrewidować.

Żadna kopalnia nie zostanie zamknięta - najpierw budowa elektrowni jądrowej

Sasin dodał, że do czasu uruchomienia pierwszych bloków jądrowych żadna kopalnia nie zostanie zamknięta.

stwierdził Sasin

Nie może być tak, że będziemy pogłębiali proces uzależnienia od importowanego węgla, dużo droższego niż nasz. Dlatego musimy odwlec proces zamykania kopalń. Nie wycofujemy się z daty końcowej, z 2049 r., ale ta krzywa, która miała charakter stale spadający, będzie spłaszczona.

Szef MAP nie wykluczył uruchamiania nowych szybów.

dodał wiceminister

Być może będziemy drążyli nowe szyby, ale raczej nie na Śląsku, gdzie złoża są wyeksploatowane, gdzie jest dużo metanu i są kosztowne szkody górnicze. Mamy zinwentaryzowane złoża na Lubelszczyźnie. Tam działa kopalnia Bogdanka, która uruchomi kolejny szyb wydobywczy - dziś służący jako wentylacyjny - w ciągu trzech, czterech lat. Wkrótce Bogdanka stanie się własnością Skarbu Państwa i być może zacznie drążyć kolejne szyby.

Wydobycie węgla wyższe niż w latach poprzednich

Wskazał, że wydobycie węgla w Polsce będzie nieco wyższe niż w latach poprzednich. Jacek Sasin twierdzi, że węgla dla elektrowni będzie więcej, niż potrzeba. Importowany węgiel należy przecież przesiewać, co powoduje powstawanie tzw. miału.

Na pytanie, czy Polska nie za szybko zatrzymała import węgla z Rosji, Sasin przyznał, że na pewno rządowi byłoby łatwiej, gdyby trochę poczekał.

zauważył wicepremier

Inne państwa UE nie spieszyły się tak bardzo, czekały na zakaz na poziomie unijnym, który wszedł dopiero w lipcu. Nie mieliśmy jednak innego wyjścia. Nie chcieliśmy finansować rosyjskiej agresji.

Zapytany, czy jego zdaniem Polska może wyjść z europejskiego systemu handlu emisjami (ETS), Sasin odparł: "obawiam się, że to jest niemożliwe".

mówił Sasin

Premier Morawiecki wiele razy apelował, żeby zablokować możliwość spekulacji uprawnieniami przez instytucje finansowe, bo to nie są papiery wartościowe. Trzeba też zwiększyć wolumen bezpłatnych uprawnień. Dziś nasze firmy muszą kupować uprawnienia na rynku, co powoduje wypływ kilkunastu miliardów rocznie z naszego kraju i drenaż spółek, które przecież muszą mieć pieniądze, jeśli mają inwestować w energię odnawialną. Dziś te postulaty przyjmuje się chłodno, ale trzeba naciskać, bo czasy są takie, że niemożliwe stało się możliwe.

Trzy elektrownie jądrowe to za mało

Sasin wskazał w wywiadzie, że "Program polskiej energetyki jądrowej" wymaga aktualizacji.

podkreślił wicepremier

Dziś już wiemy, że nie da się oprzeć okresu przejściowego między węglem a energią odnawialną na gazie. Wojna przekreśliła te plany, to jest ślepa uliczka. Gaz jest zbyt drogi, a jego dostawy niestabilne. Musimy więc dłużej pozostać przy węglu, inwestować w OZE, które niestety jest kapryśne, a przede wszystkim musimy postawić na stabilne, tanie i ekologicznie czyste źródło, którym jest energetyka atomowa.

Źródło: money.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.