News

Rekordowy wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w 2023

Monika Byś
2024-01-09
~1 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w 2023

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej BIK, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w grudniu 2023 roku aż o 421%. To oznacza, że banki i SKOK-i wysłały do BIK zapytania na kwotę ponad czterokrotnie wyższą niż w grudniu 2022 roku.

Liczba osób starających się o kredyt mieszkaniowy w grudniu 2023 roku wyniosła 46,34 tys., co stanowi wzrost o 277% w porównaniu do poprzedniego roku. W porównaniu do listopada 2023 roku, liczba wnioskujących zwiększyła się o 16,4%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego osiągnęła w grudniu rekordowy poziom 435,27 tys. zł, będąc wyższą o 25,1% niż rok wcześniej. Potencjalni kredytobiorcy składali wnioski na kwoty ponad czterokrotnie wyższe niż rok wcześniej.

Wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi wynika z kilku czynników, w tym większej liczby osób zainteresowanych programem "Kredyt 2%". W grudniu aż 73% wnioskodawców to potencjalni beneficjenci tego programu. Również poprawa zdolności kredytowej, spowodowana realnym wzrostem wynagrodzeń, oraz stabilna stawka WIBOR 3M wspierały decyzje o zaciąganiu kredytów.

Warto zauważyć, że wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości 435 tys. zł jest rezultatem zarówno wzrostu cen nieruchomości, jak i faktu, że wielu wnioskodawców programu "Kredyt 2 proc." składało wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w programie.

Źródło: BIK

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.