News

Zamontowano urządzenie do kontroli jakości wody na Czarnej Hańczy

Monika Byś
2023-05-08
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
urządzenie do kontroli jakości wody na Czarnej Hańczy

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo w województwie podlaskim, urządzenie do kontroli jakości wody. Aparat zbiera informacje na temat ilości substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie, co pozwala na dokładne monitorowanie stanu zanieczyszczenia. Montaż aparatury ma zapobiegać ponownemu skażeniu rzeki. 

  • Aparat zbiera informacje na temat ilości substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie, co pozwala na dokładne monitorowanie stanu zanieczyszczenia rzeki Czarna Hańcza 
  • Miernik ma możliwość bezprzewodowego przekazywania danych, dzięki czemu służby parku są na bieżąco powiadamiane o niepokojących stężeniach substancji mineralnych w wodach Czarnej Hańczy.
  • Miernik dokonuje pomiarów podstawowych parametrów wody co 15 minut

Na rzece Czarna Hańcza zamontowano specjalistyczne urządzenie do monitorowania stanu jakości wody. Rzeka w ostatnich latach była skażona już dwukrotnie - w 2018 i 2019 roku. Najgroźniejsze miało miejsce w lipcu 2018 roku, kiedy do rzeki wpłynęło ponad 2 tys. metrów sześciennych ścieków w wyniku zapowietrzenia pomp oczyszczalni ścieków w Suwałkach. Z rzeki wyłowiono wówczas ok. 300 kg śniętych ryb.

Pomiar jakości wód będzie odbywał się co kwadrans

Co kwadrans, miernik wykonuje pomiary podstawowych parametrów wody, takich jak przewodność elektryczna, temperatura i poziom wody. Dodatkowo, urządzenie zbiera informacje dotyczące ilości rozpuszczonych substancji mineralnych, co pozwala na dokładne monitorowanie stanu zanieczyszczenia. W przypadku przekroczenia norm, aparat automatycznie wysyła powiadomienie w formie wiadomości SMS na telefony pracowników parku. Miernik umożliwia bezprzewodowe przekazywanie danych, dzięki czemu służby parku są na bieżąco informowane o niepokojących stężeniach substancji mineralnych w wodach Czarnej Hańczy. Urządzenie jest zasilane z panelu fotowoltaicznego.

Źródło: WPN, money.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.