Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo w województwie podlaskim, urządzenie do kontroli jakości wody. Aparat zbiera informacje na temat ilości substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie, co pozwala na dokładne monitorowanie stanu zanieczyszczenia. Montaż aparatury ma zapobiegać ponownemu skażeniu rzeki.
Zamontowano urządzenie do kontroli jakości wody na Czarnej Hańczy
- Aparat zbiera informacje na temat ilości substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie, co pozwala na dokładne monitorowanie stanu zanieczyszczenia rzeki Czarna Hańcza
- Miernik ma możliwość bezprzewodowego przekazywania danych, dzięki czemu służby parku są na bieżąco powiadamiane o niepokojących stężeniach substancji mineralnych w wodach Czarnej Hańczy.
- Miernik dokonuje pomiarów podstawowych parametrów wody co 15 minut
Na rzece Czarna Hańcza zamontowano specjalistyczne urządzenie do monitorowania stanu jakości wody. Rzeka w ostatnich latach była skażona już dwukrotnie - w 2018 i 2019 roku. Najgroźniejsze miało miejsce w lipcu 2018 roku, kiedy do rzeki wpłynęło ponad 2 tys. metrów sześciennych ścieków w wyniku zapowietrzenia pomp oczyszczalni ścieków w Suwałkach. Z rzeki wyłowiono wówczas ok. 300 kg śniętych ryb.
Pomiar jakości wód będzie odbywał się co kwadrans
Co kwadrans, miernik wykonuje pomiary podstawowych parametrów wody, takich jak przewodność elektryczna, temperatura i poziom wody. Dodatkowo, urządzenie zbiera informacje dotyczące ilości rozpuszczonych substancji mineralnych, co pozwala na dokładne monitorowanie stanu zanieczyszczenia. W przypadku przekroczenia norm, aparat automatycznie wysyła powiadomienie w formie wiadomości SMS na telefony pracowników parku. Miernik umożliwia bezprzewodowe przekazywanie danych, dzięki czemu służby parku są na bieżąco informowane o niepokojących stężeniach substancji mineralnych w wodach Czarnej Hańczy. Urządzenie jest zasilane z panelu fotowoltaicznego.
Źródło: WPN, money.pl
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Inwestycje: Działania zwiększające retencję wodną
- Pozwolenie wodnoprawne wymagania prawne
- Przyłącze wodno-kanalizacyjne - jak złożyć wniosek?
- Nawet 315 mln zł kar dla gmin za niespełnienie dyrektywy ściekowej. Nowe prawo wodne
- Gminy i branża wod-kan potrzebują wsparcia przy wdrożeniu dyrektywy ściekowej
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!