News

Trzęsienie ziemi odczuwalne w Polsce w sile 5.0!

Monika Byś
2023-10-10
~1 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
trzęsienie ziemi odczuwalne w Polsce

9 października 2023 o 20:23 na Słowacji wystąpiło trzęsienie ziemi, które odczuliśmy również w Polsce. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne informuje, że wstrząs miał magnitudę 5.0. 

  • 9 października 2023 o godzinie 20.23 na Słowacji wystąpiło trzęsienie ziemi
  • Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne informuje, że wstrząs miał magnitudę 5.0. 
  • Jak dotąd nie zgłoszono żadnych poważnych szkód. 

Słowackie media poinformowały wczoraj, że według wstępnych danych do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 20.23. Epicentrum znajdowało się na północ od miasta Vranov nad Topľou we wschodniej części kraju. Eksperci mówią, że trzęsienie ziemi o takiej skali wystąpiło ostatnio na tym obszarze w latach 40. XX wieku. 

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych poważnych szkód. Wstrząsy odczuwaliśmy w wielu polskich miastach, w tym w Krakowie, Tarnowie, a nawet w Rzeszowie. Polskie służby zapewniają, że sytuacja jest wciąż monitorowana. 

Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce /źródło: www.emsc-csem.org/
Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce /źródło: www.emsc-csem.org/

Sprawdź osiadanie terenu Twojej działki

W Raporcie o terenie OnGeo.pl otrzymasz mapę osiadania terenu a także tabelaryczne zestawienie najważniejszych parametrów dotyczących wybranego obszaru. Monitoring osiadania został przeprowadzony z wykorzystaniem danych Europejskiego Systemu Ruchu Naziemnego.

Ruch pionowy na mapie przedstawiono kolorami według różnych prędkości względem ziemi (mm/rok). Przemieszczenia mogą przyjmować wartości ujemne, co oznacza, że teren osiada, lub wartości dodatnie, co świadczy o podnoszeniu się terenu. Dodatkowo do szczegółowej analizy badany jest najbliższy punkt pomiaru (lub punkty w przypadku większego terenu). 

Fragment Raportu o terenie z tematem osiadanie terenu /OnGeo.pl/
Fragment Raportu o terenie z tematem osiadanie terenu /OnGeo.pl/
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.