News

Mapa trzęsień ziemi - sprawdź aktualne zagrożenia

Monika Byś
2023-02-07
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-02-13
Głosów: 33, średnia ocen: 5
zdj satelitarne trzęsienie ziemi

Śledź na bieżąco wstrząsy sejsmiczne na świecie dzięki mapie trzęsień ziemi udostępnionej przez amerykańską agencję naukowo-badawczą United States Geological Survey (USGS). 

  • Naukowcy z agencji naukowo-badawczej United States Geological Survey (USGS) opublikowali mapę trzęsień ziemi, dzięki której każdy, w czasie rzeczywistym, może śledzić wstrząsy i trzęsienia na całym świecie. 
  • Mapa trzęsień ziemi znajduje się na stronie earthquake.usgs.gov.

Wczorajsze trzęsienie ziemi w Turcji i w Syrii spowodowało śmierć ponad 5 000 osób*, chociaż oficjalne dane nie są jeszcze znane. Wstrząsy sejsmiczne niestety w niektórych miejscach świata są niemal codziennością. Warto również zaznaczyć, że trzęsienia ziemi, choć nie na taką skalę, zdarzają się także w Polsce. Dwa naturalne trzęsienia z ostatniego czasu miały 16 lipca 2018 roku w Krynicy-Zdroju i 10 grudnia 2017 w okolicach Wodzisławia Śląskiego. 

*oficjalne dane przekazane przez przedstawicieli władz Syrii i Turcji z 07.02.2023 r. Liczba ofiar śmiertelnych w Turcji 3 419 osób, 20 534 osoby ranne, liczba ofiar śmiertelnych w Syrii - 1 602, 3 649 osób rannych. 

Naukowcy z agencji naukowo-badawczej United States Geological Survey (USGS) opublikowali mapę trzęsień ziemi, dzięki której każdy, w czasie rzeczywistym, może śledzić wstrząsy i trzęsienia na całym świecie. Wstrząsy naniesione na mapę sięgają granicy powyżej magnitudy 4,0, czyli stopni w skali Richtera. Na interaktywnej mapie wstrząsów zaznaczono również czerwoną linią styki płyt tektonicznych. 

Zarejestrowane trzęsienie ziemi w Turcji w dniu 07.02.2023 r. earthquake.usgs.gov
Zarejestrowane trzęsienie ziemi w Turcji w dniu 07.02.2023 r. earthquake.usgs.gov

Na terenie Polski trzęsienia ziemi pojawiają się rzadko i zazwyczaj są związane z działalnością górniczą. Wyższą aktywność odnotować można także na obszarze Sudetów i Karpat

Mapa trzęsień ziemi znajduje się na stronie earthquake.usgs.gov

Sprawdź zagrożenia naturalne dla Twojej działki 

Sprawdź, czy działka, którą już posiadasz lub którą zamierzasz kupić, znajduje się na terenie zagrożonym powodzią, osuwaniem mas ziemnych lub podtopieniem. Dowiedz się, czy w okolicy znajdują się miejsca, urządzenia lub obiekty generujące nadmierny hałas lub zanieczyszczenia powietrza. Tych i innych informacji o działce dostarczy Ci Raport o Terenie OnGeo.pl

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.