News

Szybsze postępowania spadkowe. Ułatwienia dla małoletnich

Monika Byś
2022-12-21
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
szybsze postępowania spadkowe

20 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Jedną z proponowanych zmian są szybsze postępowania spadkowe, które zwiększają bezpieczeństwo spadkobierców.

  • Nowe przepisy skracają postępowania spadkowe i zwiększają bezpieczeństwo prawne spadkobierców. Projekt dostosowuje prawo spadkowe do faktycznych relacji rodzinnych
  • Reforma obejmuje trzecią grupę spadkową, czyli dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków.
  • Stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia, często nieutrzymujące relacji ze spadkodawcą, zostaną wyłączone z dziedziczenia po nim.
  • Osoby, które notorycznie uchylały się od uregulowania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, mogą zostać wyłączone z prawa do dziedziczenia.

Nowe przepisy skracają postępowania spadkowe i zwiększają bezpieczeństwo prawne spadkobierców.

Ministerstwo Sprawiedliwości, odpowiedzialne za projekt ustawy, twierdzi, że projekt dostosowuje prawo spadkowe do faktycznych relacji rodzinnych. Przede wszystkim nie będzie już konieczności długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe.

Zanim przepiszesz, sprawdź działkę w OnGeo.pl

Zanim przepiszesz działkę na swoich bliskich, sprawdź podstawowe informacje o niej w OnGeo.pl

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Uporządkowanie i przyspieszenie procedur

Reforma obejmuje trzecią grupę spadkową, czyli dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Grono spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych. Projekt zakłada również, że stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia, często nieutrzymujące relacji ze spadkodawcą, zostaną wyłączone z dziedziczenia po nim.

Co więcej, jeśli któreś z dziadków spadkodawcy umrze przed spadkodawcą, udział spadku, który by mu przypadał, będzie równo podzielony między jego dzieci. Natomiast, gdy taka sytuacja dotyczyć będzie dzieci dziadków spadkodawcy (czyli jego stryjostwa lub wujostwa), udział spadkowy przypadał będzie w częściach równych ich dzieciom. Ponadto osoby, które notorycznie uchylały się od uregulowania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, mogą zostać wyłączone z prawa do dziedziczenia. Dotyczyć do będzie również osób, które uchylały się od sprawowania nad nim pieczy.

Ułatwienia dla osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych

Obecne przepisy zakładają, że spadkobiorca na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Termin ten zostanie zawieszony w sytuacji, w której złożenie wymaganego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego. Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności. Wymagane oświadczenie mogą złożyć w ich imieniu opiekunowie.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.