News

Sprzedaż mieszkań wystrzeliła przez kredyt 2 proc.

Monika Byś
2023-07-04
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
sprzedaż mieszkań wystrzeliła

Sprzedaż mieszkań w czerwcu wzrosła o 113% w porównaniu do poprzedniego roku. Pomimo obaw o wzrost cen, deweloperzy na razie wstrzymali się z znaczną podwyżką cen. W skali kraju ceny praktycznie się nie zmieniły, a rok do roku rosły poniżej inflacji. 

  • Sprzedaż mieszkań wzrosła w czerwcu o 113% rok do roku. Natomiast ceny mieszkań w skali całej Polski prawie nie zmieniły się, rosnąc poniżej inflacji.
  • Program Bezpieczny Kredyt 2% został uruchomiony, a liczba wniosków przekroczyła oczekiwania rządu.
  • Na rynku pierwotnym w 2022 r. sprzedano łącznie 61 tys. mieszkań, a w pierwszej połowie 2023 r. było niecałe 39 tys. transakcji.
  • Rynek wtórny również zanotował ożywienie, szczególnie że resort rozwoju pracuje nad likwidacją podatku od czynności cywilnoprawnych PCC.

To efekt kredytu na 2 proc.

W lipcu uruchomiono program Bezpieczny Kredyt 2%, a liczba wniosków przekroczyła oczekiwania rządu. Na rynku pierwotnym sprzedano łącznie 61 tys. mieszkań w 2022 r. i nieco mniej w pierwszej połowie 2023 r. W czerwcu odnotowano wzrost sprzedaży o 113% w porównaniu do poprzedniego roku i o 12% w porównaniu do maja. 

Rynek wtórny również zanotował ożywienie. W niektórych miastach ceny wzrosły, ale ogólnie oferta utrzymała się na stabilnym poziomie. Ceny ofertowe w Warszawie nie zmieniły się w porównaniu do maja, podczas gdy w Krakowie wzrosły. Ceny mieszkań rosły również w Poznaniu, aglomeracji katowickiej, Rzeszowie i Szczecinie, podczas gdy spadły w aglomeracji warszawskiej, Wrocławiu i Trójmieście. 

Obniżka cen mieszkań może przyciągnąć nowych nabywców i inwestorów, a także ułatwić dostęp do kredytów hipotecznych. Mimo wzrostu sprzedaży, dostępna oferta skurczyła się. Deweloperzy zgodzili się sprzedać część oferty, nie podnosząc przy tym cen. Obecnie dostępna oferta jest najniższa od marca 2022 r

Szukasz mieszkania na rynku wtórnym? Poczekaj na likwidacje podatku od PCC

W poniedziałek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii przypomniał, że w parlamencie toczą się prace nad likwidacją podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) na pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Obecnie jego wysokość to 2 proc. od całości transakcji. Minister Buda podpowiedział, że jeśli ktoś wstrzyma się z zakupem do końca sierpnia będzie mógł zaoszczędzić w przypadku transakcji nawet kilkanaście tysięcy zł.

informował Waldemar Buda

Myślę, że mniej więcej pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany podatek od czynności cywilnoprawnych zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.