News

Ranking Gmina Dobra do Życia 2023. Sprawdź, gdzie żyje się najlepiej

Monika Byś
2024-01-08
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 4.9
Ranking Gmina Dobra do Życia 2023

Ogłoszono pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia 2023” z wskaźnikiem jakości życia dla 2477 gmin w Polsce. Wśród badanych czynników są zarówno te dotyczące środowiska naturalnego, jak i rozwoju demograficznego, społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społeczne. Zobacz, w której gminie żyło się najlepiej w 2023 roku. 

Serwis Samorządowy PAP wspólnie z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN już po raz trzeci publikują ranking Gmina Dobra do Życia. Jego celem jest badanie jakości życia gmin w podziale na pięć typów:

  • miasta na prawach powiatu,
  • gminy z siedzibą powiatu ziemskiego,
  • strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,
  • gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Ranking Gmina Dobra do Życia 2023

Oto jak kształtują się wyniki rankingu na mapie:

Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” w gminach, źródło: publikacja PAP
Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” w gminach, źródło: publikacja PAP

Obszar od Kaszub przez Wielkopolskę, Śląsk (Dolny – bez Sudetów), Opolszczyznę po Małopolskę i Podkarpacie tworzy charakterystyczny układ litery L na mapie Polski, nazywany „L Leszczyckiego”. Obszar ten identyfikuje się jako teren z wyższą aktywnością społeczno-gospodarczą w porównaniu z innymi obszarami. 

Wskaźniki jakości życia w wsiach ogólnie zależą od tego, jak się rozwijają gospodarczo, jak wygląda sytuacja z ludźmi, jak zagospodarowana jest przestrzeń, i gdzie występują problemy. Natomiast w większych obszarach miejskich, takich jak Szczecin, Olsztyn, Białystok, Warszawa, Lublin czy Kielce, wskaźniki są zazwyczaj wyższe. Na mapie miast widać, że im większe miasto, tym ludzie żyją lepiej. Wyjątkiem są jednak Częstochowa i Radom, które znalazły się daleko w tyle, zajmując miejsca w ósmej setce gmin pod względem jakości życia.

W rankingu zauważalny jest wzrost liczby gmin podmiejskich zajmujących wysokie pozycje, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi latami. Spośród pierwszych 20 miejsc aż 15 należy do gmin podmiejskich, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2022 (12 miejsc) i jest porównywalne z wynikiem z roku 2021 (również 15 miejsc). Ogólna jakość życia w tych gminach, mimo obserwacji urbanistycznych i krajobrazowych, nie jest tak niska, jakby się mogło wydawać. Wysokie koszty suburbanizacji i chaos przestrzenny są zrównoważone przez inne wskaźniki związane z bliskością do rdzeni aglomeracji.

Warto jednak zauważyć, że choć w wielu gminach podmiejskich ogólny Wskaźnik Jakości Życia wyniósł 55,2, i był niższy niż w miastach rdzeniowych (56,6), to jednak wyższy niż w miastach powiatowych (52,8). W województwie małopolskim Wskaźnik Jakości Życia dla stref podmiejskich był zbliżony do wartości peryferyjnych gmin wiejskich. Natomiast w województwie śląskim większość typów gmin miała zbliżone wartości, co oznacza brak wyraźnej różnicy na korzyść większych miast.

Gminy z najwyższym wskaźnikiem jakości życia

Typ funkcjonalny gminyMiejsce w rankingu ogółemNazwa gminyWojewództwoLiczba ludności (tys.)
miasta na prawach powiatu4Rzeszówpodkarpackie196 374
strefy podmiejskie miast na prawach powiatu3Boguchwałapodkarpackie21 856
gminy z siedzibą powiatu ziemskiego4Jarosławpodkarpackie35 945
gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców30Krynica-Zdrójmałopolskie15 933
gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców1Kleszczówłódzkie6 151
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.