Przetargi

CPK: Przetarg na projekt najwyższej wieży kontroli lotu

Monika Byś
2023-05-17
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Przetarg na projekt najwyższej wieży kontroli lotu

CPK czeka na oferty do 6 czerwca w postępowaniu dotyczącym projektu wieży kontroli ruchu lotniczego. Obiekt ten będzie się znajdował obok terminala pasażerskiego i może stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów nowego lotniska oraz najwyższym tego typu budynkiem w Polsce.

  • Spółka CPK czeka na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego do 6 czerwca
  • Wieża kontroli lotów ma być budynkiem wysokościowym z salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska Obiekt będzie najwyższym tego typu budynkiem w Polsce 
  • Maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów
  • Projekt wieży kontroli lotów zostanie przedstawiony w I kwartale 2024 r.
  • Przetarg jest skierowany do 9 firm i 4 konsorcjów z którymi spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko
  • Wybrana firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane
  • Projekt obejmie również inne usługi związane z projektowaniem, np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane

Zgodnie z planem lotniska CPK, wieża kontrolna lotów (Air Traffic Control Tower - ATCT) będzie budynkiem wysokościowym, a na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska znajdzie się wstępnie zakładana sala operacyjna kontrolerów. Maksymalna wysokość wieży wynosi 105 metrów, a precyzyjna wysokość budynku zostanie określona na podstawie analiz widoczności przeprowadzonych na początku fazy projektowania.

Przetarg na wieżę kontroli ruchu lotniczego CPK, źródło: CPK
Przetarg na wieżę kontroli ruchu lotniczego CPK, źródło: CPK

Zgodnie z planowanym harmonogramem, projektant powinien przedstawić wizualizacje wieży kontroli lotów w I kwartale 2024 roku. Biorąc pod uwagę plan lotniska CPK oraz doświadczenia partnera - Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie. Można powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie we współpracy z master architektem lotniska - firmą Foster + Partners, co zapewni spójność architektoniczną z terminalem.

Przetarg na projekt najwyższej wieży kontroli lotu

Eliza Wysocka z biura projektowania i inżynierii programu lotniskowego CPK informuje, że przetarg jest skierowany do 9 firm i 4 konsorcjów, z którymi spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering - SIE) pod koniec 2022 roku. W ramach tej umowy, poza wieżą kontroli ruchu, w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną również centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych, budynki służb ratowniczo-gaśniczych oraz budynki utrzymania i zarządzania lotniskiem.

Wybrana firma przygotuje projekt wieży, jej koncepcję oraz uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem, takie jak doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.