News

Rusza program rządowy „Energia dla wsi”

Monika Byś
2023-01-19
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.8
program rządowy energia dla wsi

Rusza program rządowy „Energia dla wsi”, którego celem jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych.

  • Już od 25 stycznia 2023 r. rusza pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE będą mogli ubiegać się rolnicy i spółdzielnie energetyczne
  • Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
  • Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych.

Już od 25 stycznia 2023 r. rusza pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE będą mogli ubiegać się rolnicy i spółdzielnie energetyczne. Program priorytetowy przygotowano we współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyjaśniła, że głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Program przyczyni się do osiągnięcia celów ramowych dotyczących klimatu i energetyki określonych na poziomie krajowym oraz celów długoterminowych określonych w Porozumieniu Paryskim.

Program realizowany będzie w latach 2022 - 2030, przy czym: 

  1. zobowiązania - rozumiane jako podpisywanie umów - podejmowane będą do 31.12.2028 r.;
  2. środki wydatkowane będą do 31.12.2030 r.

Kto może dostać dofinansowanie lub pożyczkę?

Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.

Ile wynosi budżet programu?

Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Pierwszy nabór rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł

Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Źródło: gov.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.