News

Program Pierwsze Mieszkanie z podpisem prezydenta

Monika Byś
2023-06-09
~3 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
Program Pierwsze Mieszkanie z podpisem prezydenta

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że rozpoczęcie Programu Pierwsze Mieszkanie jest zaplanowane na początek lipca tego roku. Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę o wsparciu państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

  • Program Pierwsze Mieszkanie ruszy zgodnie z planem z początkiem lipca 2023 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.
  • Program składa się z dwóch filarów: Bezpiecznego Kredytu 2% i Konta Mieszkaniowego.
  • Projekt Pierwsze Mieszkanie ma na celu wspieranie osób poniżej 45 roku życia w zakupie pierwszego mieszkania.
  • Przewiduje się, że w ramach programu “Bezpieczny Kredyt 2%” rocznie banki będą udzielać około 50 tysięcy bezpiecznych kredytów hipotecznych dla osób poniżej 45 roku życia. 
  • Szacuje się udzielenie 10 tysięcy kredytów w 2023 roku, a 40 tysięcy w 2024 roku. Planowana liczba udzielonych bezpiecznych kredytów wynosi 155 tysięcy.

mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Program Pierwsze Mieszkanie przyciąga duże zainteresowanie społeczeństwa. To zrozumiałe, ponieważ mówimy o projekcie wspierającym budownictwo mieszkaniowe, którego nie było w Polsce od 1989 roku. Niestety, w przestrzeni mediów pojawiają się i powtarzane są nieprawdziwe informacje na temat tego programu. Prosimy nie sugerować się nimi i korzystać wyłącznie z wiarygodnych źródeł informacji

W ustawie podpisanej przez prezydenta znalazły się również przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, co wyeliminuje praktykę zarabiania na dużych przelewach tych umów.

Bezpieczny Kredyt 2% bez ograniczeń finansowych

Od 3 lipca br. każdy będzie mógł skorzystać zarówno z Bezpiecznego Konta, jak i Konta Mieszkaniowego. Minister Buda informuje, że w 2023 roku nie będzie żadnych ograniczeń w tym temacie. 

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, roczna liczba bezpiecznych kredytów 2% wyniesie średnio około 50 tysięcy. Przy uwzględnieniu uruchomienia programu w drugiej połowie 2023 roku, przewiduje się udzielenie 10 tysięcy kredytów w 2023 roku i osiągnięcie liczby 40 tysięcy w 2024 roku. Szacuje się, że liczba udzielonych kredytów w 2025 roku wyniesie 30 tysięcy, w 2026 roku - 35 tysięcy, a w 2027 roku - 40 tysięcy, co daje łączną szacunkową liczbę 155 tysięcy udzielonych bezpiecznych kredytów.

W oszacowanej kwocie dopłat do rat sfinansowanych w 2024 roku, w wysokości 941 milionów złotych, dopłaty do rat za 2023 rok szacuje się na poziomie 178 milionów złotych. Łączna kwota dopłat do rat w latach 2024-2033 ma wynieść niemal 12,5 miliarda złotych.

Pierwsze Mieszkanie: kontrola marż banków

wyjaśnia minister Waldemar Buda

Pierwsze Mieszkanie jest projektem stworzonym z myślą o osobach, które pracują i posiadają zdolność kredytową, ale nie wystarczającą, by otrzymać hipotekę na rynkowych warunkach

Osoba (lub rodzina), korzystająca z Bezpiecznego Kredytu, zwiększa swoją zdolność kredytową o 50-70%. To oznacza, że osoby poniżej 45 roku życia, których wnioski o kredyt na zakup pierwszego mieszkania są obecnie odrzucane przez banki, będą mogły skorzystać z tego instrumentu.

Zgodnie z przepisami ustawy podpisanej przez prezydenta, banki nie będą mogły stosować wyższych marż niż w przypadku standardowych kredytów hipotecznych.

Zapoznaj się z broszurą "Zamieszkaj na swoim"

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Pierwszy to Bezpieczny Kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), a drugi to Konto Mieszkaniowe (pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba narzędzia mają na celu wsparcie osób poniżej 45 roku życia, które są gotowe do zakupu swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego lub planują to w przyszłości.

Szczegółowe informacje na temat nowego programu są dostępne na stronie mieszkaniedlaciebie.gov.pl. Można tam znaleźć broszurę informacyjną "Zamieszkaj na swoim", która stanowi przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych, w tym o programie Pierwsze Mieszkanie."

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.