News

Premier zaapelował do Polaków aby ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem

Monika Byś
2022-07-14
~3 min
Głosów: 46, średnia ocen: 5
Premier zaapelował do Polaków aby ocieplali domy

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem i korzystali z przygotowanych w tym celu programów. Przypomniał, że kolejna odsłona programu "Czyste powietrze" pozwoli na prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych. Pomysł szefa rządu nie został przyjęty z entuzjazmem, a Kancelaria Premiera już usunęła wpis na Tweeterze. 

  • “Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym” - tak  zaapelował do Polaków premier Mateusz Morawiecki.
  • Przemawiając przed jednym z domów w Boronowie, mówił o programie "Czyste powietrze" i jego nowej odsłonie. Chodzi o program "Czyste Powietrze Plus", które pozwoli prefinansować inwestycje w termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. 
  • W ocenie Morawieckiego obecna sytuacja, wywołana m.in. rosyjską agresją na Ukrainę, sprawia, iż najbliższa jesień i zima będą trudne pod względem energetycznym.

Dotacje na termomodernizacje i program "Czyste Powietrze plus"

Szef rządu przebywał z wizytą w województwie śląskim. Przemawiając przed jednym z domów w Boronowie, mówił o programie "Czyste powietrze" i jego nowej odsłonie. Chodzi o program "Czyste Powietrze Plus", które pozwoli prefinansować inwestycje w termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Dotacje - jak mówił premier - mogą sięgnąć do 90 % kosztów przedsięwzięcia, nawet do 79 tys. zł.

powiedział Morawiecki 

Wszystkie te programy są do państwa dyspozycji. Upraszczamy je po to, żeby trochę łagodniej można było przejść ten trudny sezon, który jest przed nami.

Premier przekonywał, że ocieplenie domu i podniesienie jego efektywności energetycznej oznacza rachunki za ciepło mniejsze nawet o 50-70 %, co jest szczególnie ważne w obliczu obecnej sytuacji na rynku energii.

mówił premier w Boronowie

Dzisiaj, zwłaszcza po ataku Rosji na Ukrainę, kiedy - jak wszyscy wiedzą - ceny energii szaleją, zwłaszcza energii cieplnej, warto korzystać z różnych programów.

Za przykład dobrego wykorzystania dofinansowania rządu Morawiecki wskazał państwa Teresę i Adama Paprotnych z Boronowa, którzy gościli w środę szefa rządu. Na kompleksową termomodernizację domu otrzymali oni 47,7 tys. zł dotacji. Obecnie do ogrzania domu wystarcza im ok. 3 ton ekogroszku - dwukrotnie mniej niż wcześniej.

Tutaj mamy dwa w jednym: ekologiczne równa się ekonomiczne - powiedział Morawiecki, wyliczając, iż termomodernizacja i wykorzystanie wszystkich związanych z tym środków oznacza ograniczenie emisji szkodliwych pyłów nawet do 95 %, emisji CO2 do 70 %, a kosztów energii cieplnej od 50 do 70 %.

Premier zaapelował do Polaków aby ocieplali domy

zaapelował szef rządu

Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym.

Ocenił, że ocieplenie budynku, instalacja pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych generuje oszczędności, które są bardzo zauważalne w budżecie domowym.

Mateusz Morawiecki

Ponadto tego typu inwestycje rozwijają lokalny rynek, lokalną przedsiębiorczość. Taka jest filozofia tego programu, żeby te pieniądze zostawały tutaj - w tym powiecie, w tej gminie.

Morawiecki przyznał, iż zmiany klimatyczne są potężnym wyzwaniem, jednak - jak zaznaczył - "przecież to nie zwykła polska rodzina ma ponosić koszty klimatu".

uważa premier

Winni tutaj są ci, którzy przez poprzednie 100-150 lat, w procesie industrializacji, wielkich emisji, budowali w ten sposób swoją gospodarkę (...). Właśnie dlatego to wielkie koncerny, wielkie państwa, najbogatsze, powinny najwięcej włożyć ze swojej strony.

Morawiecki: To będzie trudna jesień i zima

W ocenie Morawieckiego obecna sytuacja, wywołana m.in. rosyjską agresją na Ukrainę, sprawia, iż najbliższa jesień i zima będą trudne pod względem energetycznym.

powiedział Mateusz Morawiecki.

To na pewno będzie trudna jesień, będzie trudna zima - Putin się o to postarał. Cała Europa dzisiaj zdała sobie z tego sprawę, a Niemcy i Austriacy zdali sobie podwójnie sprawę, jak błędną politykę prowadzili przez lata - uzależnienia się od Rosji. My się uniezależniliśmy od Rosji, ale niestety, wysokie ceny surowców dotykają także nas.

Źródło: Interia, Tweeter, Rmf24

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.