News

W Polsce powstanie park energii odnawialnej

Monika Ojczyk
2023-01-30
~2 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
W Polsce powstanie park energii odnawialnej

Polski Fundusz Rozwoju kierowany przez Pawła Borysa informuje, że zawarł umowę pożyczki o wartości do 90 mln zł na budowę farmy solarno-wiatrowej Kleczew Solar&Wind. Będzie to jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Jak informuje PFR farma solarno-wiatrowa o mocy ponad 200 MW powstanie na terenach pokopalnianych w Kleczewie w województwie wielkopolskim.
  • Wartość pożyczki udzielonej przez PFR na budowę farmy wynosi 90 mln zł i uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln zł udostępniony przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank.
  • W pierwszym etapie projektu do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych

Jak informuje PFR farma solarno-wiatrowa o mocy ponad 200 MW powstanie na terenach pokopalnianych w Kleczewie w województwie wielkopolskim [zobacz lokalizację na mapie]. Energia z farmy “popłynie” jeszcze w 2023 r. Wyjaśniono także, że Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma powstaje w znacznej części na terenach rekultywowanych, objętych historycznie wydobyciem węgla brunatnego. 

Wartość pożyczki udzielonej przez PFR na budowę farmy wynosi 90 mln zł i uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln zł udostępniony przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank.

Projekt został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol, jako inwestora oraz Ergy jako Asset Managera projektu i doradcy finansowego inwestora. 

Firma informuje, że w pierwszym etapie projektu do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, elektrownia w Kleczewie będzie w stanie zasilić ok. 100 000 gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii.

Źródło: money.pl

Sprawdź mapę stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych w OnGeo.pl

Strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych to tereny, gdzie występuje zakaz budowy obiektów mieszkalnych ze względu na zbyt bliską odległość od elektrowni wiatrowych. Zakaz budowy domu będzie działał nawet wtedy, gdy posiadasz działkę uzbrojoną. Jeśli twoja działka mieści się wewnątrz strefy oddziaływania elektrowni wiatrowych, nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Mapa stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych stanowi część sekcji poświęconej ograniczeniom formalnoprawnym działki. 

Strefy ochronne wokół turbin wiatrowych sprawdzisz w OnGeo.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.