2 listopada 2021r. rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2023 z perspektywą na 2040r.”. Projekt Polska Strategia Wodorowej jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w globalnym i europejskim krajobrazie energetycznym, których celem jest odejście od paliw konwencjonalnych na rzecz niskoemisyjnych.
Polska Strategia Wodorowa - uchwała już przyjęta
- 2 listopada 2021r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2023 z perspektywą na 2040r."
- Polska Strategia Wodorowa to dokument strategiczny, który określa zarówno główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce jak i kierunki działań potrzebnych do ich osiągnięcia
- Polska Strategia Wodorowa przewiduje opracowanie programów wsparcia budowy nowej gospodarki wodorowej.
Polska Strategia Wodorowa w pigułce
Polska Strategia Wodorowa to dokument strategiczny, który określa zarówno główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce jak i kierunki działań potrzebnych do ich osiągnięcia. Omawiana strategia odnosi się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu.
Celem strategii jest utworzenie nowej, polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz jej rozwój na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.
Polska Strategia Wodorowa przewiduje opracowanie programów wsparcia budowy nowej gospodarki wodorowej. Wspomniana pomóc ma dotyczyć wyłącznie wodór niskoemisyjny, tzn. z odnawialnych źródeł energii oraz powstały jako produkt technologii niskoemisyjnych.
W dokumencie poruszono aspekty dotyczące wszystkich części łańcucha wartości - produkcji, przesyłu, magazynowania i wykorzystania wodoru. Brano również pod uwagę uwarunkowania prawne na poziomie polskim i unijnym, proponując zrównoważone systemy wsparcia oraz mierzalne cele.
Sześć celów Polskiej Strategii Wodorowej
Polska Strategia Wodorowa określa 6 podstawowych celów:
- Wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie;
- Wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie;
- Wsparcie dekarbonizacji przemysłu;
- Produkcja wodoru w nowych instalacjach;
- Sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru;
- Stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
Strategia przewiduje 40 działań na rzecz realizacji powyższych celów, zmierzających do wykorzystania polskiego potencjału technologicznego, naukowego i badawczego w zakresie nowoczesnych technologii wodorowych i powstania polskiej gałęzi gospodarki wodorowej.
Projekt określa aktualny stan rynku wodoru, przedstawia podstawowe przeszkody technologiczne i biznesowe oraz wytycza kierunki, w których powinien rozwijać się rynek, aby mógł w kolejnej dekadzie funkcjonować w skali pozwalającej konkurować z paliwami konwencjonalnymi.
Szczegóły znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!