News

Tak Polacy powinni oszczędzać energię

Monika Byś
2022-12-07
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Polacy powinni oszczędzać energię

Na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) pojawiła się informacje o tzw. godzinach szczytu. To właśnie w tych godzinach każdy, kto korzysta z energii elektrycznej w swoim gospodarstwie domowym, może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej. Zobacz, jak Polacy powinni oszczędzać energię.

  • Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, PSE wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. 
  • Wyznaczane godziny szczytu prezentuje każdy operator systemu przesyłowego w formie tabeli w zakładce Godziny szczytu. PSE publikuje swoje na stronie głównej www.pse.pl w postaci „pasków”, na których godziny szczytu oznaczono na żółto.
  • GS są określane odrębnie dla każdego dnia na bazie Planu Koordynacyjnego Dobowego PKD, jako godziny z największą wartością krajowej generacji ze źródeł innych niż wiatrowe i fotowoltaiczne.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, PSE wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Innymi słowy – są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą. Wszystko po to, aby zapewnić ciągłość energetyczną w całym kraju. W godzinach szczytowych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

mówi Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Ograniczenie zużycia jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę sytuacji w systemie, na czym korzystamy wszyscy. System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców.

Kiedy są godziny szczytu?

Wyznaczane godziny szczytu prezentuje każdy operator systemu przesyłowego w formie tabeli w zakładce Godziny szczytu. PSE publikuje swoje na stronie głównej www.pse.pl w postaci „pasków”, na których godziny szczytu oznaczono na żółto. Jeśli w ten sposób zaznaczona jest np. godz. 16, wskazane jest ograniczenie zużycia w godzinach 16-17. Jeden z pasków pokazuje godziny szczytu w bieżącym dniu, drugi – na kolejną dobę. Informacje są aktualizowane codziennie przed godz. 17.

Poniższa tabela zawiera godziny szczytu w dniu 07.12.2022 r.

Godziny szczytu PSE w dniu 07.12.2022 r.
Godziny szczytu PSE w dniu 07.12.2022 r., źródło: pse,pl

Zawarte w tabeli moce reprezentują wielkości średnie godzinowe

Jak Polacy powinni oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Warto wówczas zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych, itp. Zachęcamy również do wyłączania nieużywanych urządzeń (np. komputera czy telewizora) oraz zgaszenia zbędnego oświetlenia.

Źródło: PSE, PAP

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie
Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.