News

Banki zwrócą pieniądze za wpisy do księgi wieczystej hipotek. Mamy projekt ustawy

Monika Byś
2022-07-07
~2 min
Głosów: 33, średnia ocen: 5
pieniądze za wpisy do księgi wieczystej

6 lipca w Sejmie złożono projekt ustawy, w której czytamy, że banki zwrócą pieniądze za wpisy do księgi wieczystej. Chodzi o opłaty pobierane przed wpisem hipoteki do księgi wieczystej - czytamy w "Pulsie Biznesu". Z nowych przepisów skorzystałoby nawet 200 tys. kredytobiorców.

  • 6 lipca w Sejmie złożono projekt ustawy, w której czytamy, że banki zwrócą pieniądze za wpisy do księgi wieczystej hipotek. 
  • Według szacunków rządu roczne koszty z tego tytułu dla banków przekraczałyby 400 mln zł. Z nowych regulacji skorzystałoby nawet 200 tys. kredytobiorców.

Banki zwrócą pieniądze za wpisy do księgi wieczystej hipotek

Rząd chce, żeby banki zwracały klientom pieniądze za wpisy do księgi wieczystej. Chodzi o opłaty, a także prowizje już po uzyskaniu wpisu. Banki mogłyby również nałożyć zgromadzoną kwotę na poczet innych opłat. Według szacunków rządu roczne koszty z tego tytułu dla banków przekraczałyby 400 mln zł. Z nowych regulacji skorzystałoby nawet 200 tys. kredytobiorców.

czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy

W aktualnym stanie prawnym, a także w związku z długotrwałym oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, banki obciążają z tego powodu dodatkowymi kosztami kredytobiorców. Oceną banków takie działanie uzasadnia się faktem, że do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu. W praktyce jednak, niemal w każdym przypadku, wpis hipoteki zabezpieczającej dokonuje się zgodnie z wnioskiem i zakładane przez banki ryzyko nie realizuje się. Celem projektu jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat.

Według "Puls Biznesu" zwrotowi na rzecz klientów lub zaliczeniu opłaty na poczet innych jego należności podlega podwyższona marża banku, a nie same koszty ustanowienia hipoteki.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Przy kredycie:

  • na kwotę 370 tys. zł,
  • na 25 lat,
  • racie miesięcznej 2,8 tys. zł,
  • przy ubezpieczeniu pomostowym 1,1 %,

- rata kredytu zwiększy się o ok. 274 zł miesięcznie. Czekając osiem miesięcy na wpis do księgi wieczystej klient poniesie opłatę ok. 2,2 tys. zł. Jednakże po zmianie przepisów pieniądze wrócą na konto kredytobiorcy.

Źródło: Money

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.