Porady OnGeo

OnGeo Agro – teledetekcyjne protokoły oszacowania szkody

Katarzyna Krzak
2020-06-15
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-07-13
Głosów: 85, średnia ocen: 5
ongeo agro

OnGeo Agro teledetekcyjne protokoły oszacowania szkody to nowy internetowy serwis (https://agro.ongeo.pl/), za pomocą którego zgłosisz i udokumentujesz szkody wyrządzone np. przez zwierzęta. Za pomocą platformy OnGeo Agro zlecisz wykonanie pełnego zakresu usług od wysłania wniosku o oszacowanie do odpowiedniej instytucji, następnie pozyskanie danych za pomocą nalotów samolotem lub dronem, przetworzenia i analizy szkody łowieckiej. Jeśli posiadasz sprzęt do zbierania danych, możesz zlecić samo przetworzenie danych lub wykonanie analizy szkód w uprawie. Serwis dostarcza precyzyjnej informacji o rozmiarze szkody rolniczej na podstawie pomiarów teledetekcyjnych.

 • Portal OnGeo Agro dedykowany jest dla: rolników, kół łowieckich, nadleśnictw, rzeczoznawców rolnych, doradców rolnych, ubezpieczycieli, samorządów i innych osób powiązanych z problematyką szkód w uprawach. 
 • W OnGeo Agro za darmo możesz wygenerować : zgłoszenie szkody, protokoły oszacowania, sprawdzić jakie koło łowieckie lub nadleśnictwo dzierżawi teren, na którym położona jest Twoja uprawa. 
 • W OnGeo Agro możesz zlecić usługi: wykonania nalotu i analizy szkody łowieckiej, opracowanie analizy szkody łowieckiej na podstawie Twoich zdjęć z drona. Cennik usług: agro.ongeo.pl/cennik.

Dla kogo jest OnGeo Agro?

Odbiorcami serwisu OngeoAgro są wszyscy Ci, którzy potrzebują dokładnych danych o rozmiarach szkód rolniczych, czyli producenci rolni, rzeczoznawcy rolni, koła łowieckie, samorządy, ubezpieczyciele, nadleśnictwa i doradcy rolni.

Szacowanie szkód łowieckich określa się na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych – które określa i wymienia techniki geomatyczne m.in. jak: pomiary GNSS, mapy cyforwe czy pomiary teledetekcyjne z drona. OnGeo Agro realizuje praktyczne założenia wynikające z rozporządzenia.

Jak zgłosić szkodę rolniczą w OnGeo Agro?

Proces ustalenia wielkości szkody jest bardzo prosty i przejrzysty dla użytkownika. Przy użyciu mapy cyfrowej OnGeo Agro wskazuje się na ekranie komputera uprawę z powstałą szkodą. Następnie wprowadza się podstawowe informacje o uprawie oraz zatwierdza zgłoszenie do monitoringu. Dane pozyskane lotniczo są przetwarzane i analizowane przez system Ongeo Agro, gdzie na końcu otrzymujemy pełny zestaw danych w formie Analizy szkody łowieckiej OnGeo Agro – teledetekcyjne protokoły oszacowania szkody.

 • Na stronie agro.ongeo.pl kliknij w przycisk „dodaj szkodę” i załóż konto lub zaloguj się, jeśli jesteś już zarejestrowany w OnGeo Agro.
 • Po zarejestrowaniu lub zalogowaniu w panelu swojego konta wybierz szkodę, którą chcesz zgłosić np. szkodę łowiecką. W głównym oknie pojawi się mapa – będziesz mógł skorzystać z wyszukiwarki działek lub wrysować 1 lub kilka działek, w których doszło do uszkodzenia.
 • Aplikacja udostępnia szereg narzędzi ułatwiających zgłoszenie.
 • Uzupełnij formularz uprawy danymi m.in.:
 1. Rodzaj uprawy lub płodu rolnego
 2. Data zasiewu, wyrządzenia szkody oraz jej zgłoszenia
 3. Gatunek zwierzyny
 4. Rodzaj uszkodzenia
 • W podsumowaniu zgłoszenia uprawy, sprawdź poprawność danych, ponadto tu będziesz mógł dodać naziemne zdjęcia szkody.
 • Do uzupełnienia jest formularz kontaktowy.
 • Ostatnim krokiem będzie podsumowanie zamówienia. W tym miejscu będziesz mógł zapisać zgłoszenie, pobrać je, wysłać do koła łowieckiego lub zamówić analizę teledetekcyjną szkody.

 

Dokładną instrukcję zgłaszania szkody rolniczej w OnGeo Agro znajdziesz w zakładce Jak to działa

Interfejs portalu OnGeo Agro
Interfejs portalu OnGeo Agro

Jakie są zalety OnGeo.Agro?

 • Oszczędność czasu – sam proces zbierania, przetwarzania i analizowania wymaga sporo czasu.
 • Oszczędność pieniędzy – zakup profesjonalnego sprzętu oraz licencji do oprogramowania oraz posiadania fachowej wiedzy dot. lotów i analiz danych lotniczych.
 • Dostęp do nowoczesnych narzędzi

Zobacz przykładową analizę szkody łowieckiej.

OnGeo.Agro
Pobierz przykładową analizę wykonaną dla klienta.

Jakie informacje znajdziesz w analizie teledetekcyjnej szkody?

 1. Informacje o uszkodzonej uprawie
 2. Położenie uprawy rolnej
 3. Ukształtowanie terenu
 4. Naturalny obraz uprawy
 5. Barwy wzmocnione (nienaturalne) eksponujące uszkodzenie
 6. Numeryczny model terenu
 7. Klasyfikacja uszkodzenia uprawy
 8. Lotniczy obraz szkód (w przypadku zamówienia usługi lotniczej)
 9. Obraz naziemny szkód

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższym filmem – OnGeo Agro – szacowanie szkód w uprawach rolnych.

Nasza usługa dostępna jest na terytorium całego kraju.

Poznaj inne usługi dostępne na platformie OnGeo.pl

 • Raporty o terenie – pobierz zestaw informacji o potencjale inwestycyjnym dla dowolnej działki.
 • Portal nieruchomości na sprzedaż – wstaw własne ogłoszenie sprzedaży lub przeglądaj istniejące oferty na mapie.
 • OnGeo Ceny – stwórz własną bacę cen transakcyjnych sprzedaży nieruchomości, skorzystaj z mechanizmu importu danych w formacie gml.
 • OnGeo API – otwarte interfejsy API, narzędzia dla deweloperów, do tworzenia stron i systemów w oparciu o interaktywne mapy i narzędzia lokalizacji.
 • Blog OnGeo.pl – zbiór wiedzy dotyczącej kwestii związanych z nieruchomościami, inwestycjami w nieruchomości.

Jeżeli napotkasz na problemy podczas generowania analizy lub coś będzie wymagało szerszego wyjaśnienia, napisz do nas na kontakt@ongeo.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Avatar: Katarzyna Krzak
Katarzyna Krzak

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl