Na mapie

Odkryj historię Podkarpacia w Geoportalu Na Mapie!

Monika Byś
2023-05-26
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-05-28
Głosów: 30, średnia ocen: 4.9
odkryj historię podkarpacia

Chcielibyśmy zaprezentować Wam, jak dawniej wyglądał obszar województwa podkarpackiego. Przedstawiamy film, który pokazuje, jak zmienił się krajobraz i zagospodarowanie terenu województwa podkarpackiego na przestrzeni ostatnich 80 lat. Zobacz wsi, które kiedyś były intensywnie zamieszkane, a dziś, często pokryte są dzikimi lasami. Przenieście się w czasie i odkryjcie fascynujące przemiany, które zaszły na tych terenach. Odkryj historię Podkarpacia!

  • Efektem projektu w ramach Geoportalu Na Mapie  było przedstawienie zmian w strukturze lasów kształtujących się na przestrzeni ostatnich 80 lat na terenie obecnego województwa podkarpackiego.
  • Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl.

Pragniemy zaprosić was w podróż w czasie, podczas której porównamy unikalne zdjęcia lotnicze wykonane przez Luftwaffe w 1944 roku, z aktualnymi ujęciami terenów województwa podkarpackiego. Przygotujcie się na niezwykłą podróż przez historię!

Publikacja tych unikalnych zdjęć lotniczych z czasów II wojny światowej na pewno zainteresuje zarówno mieszkańców, jak i turystów, zwłaszcza pasjonatów historii. To niepowtarzalna okazja, aby przyjrzeć się województwu podkarpackiemu z zupełnie innej perspektywy.

Zobacz film promujący nasz najnowszy projekt. Film dostępny jest na kanale OnGeo.pl na platformie youtube.com:

ZAJRZYJ NA NASZ KANAŁ NA YOUTBE.COM 

Odkryj historię Podkarpacia

Przejdź na mapę Geoportalu Krajowego Na Mapie, gdzie przedstawiamy w formie interaktywnych map zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej pozyskane z amerykańskiego archiwum National Archives USA. 

Na zdjęciach tych utrwalono obraz miejscowości, miast, dróg lasów jaki istniał w 1944 roku. Sprawdź, jakie zmiany zaszły porównując ze stanem obecnym na przestrzeni 80 lat. 

Jezioro Solińskie w 1944 roku i dzisiaj /Na Mapie/
Jezioro Solińskie w 1944 roku i dzisiaj /Na Mapie/

Prezentowane w geoportalu na mapie zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej zostały pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe, siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku. Obejmują one południową część województwa podkarpackiego. Pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w geoportalu.

Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.