News

Obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 dostępna dla kierowców!

Monika Ojczyk
2021-11-26
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-01-29
Głosów: 10, średnia ocen: 5
obwodnica Niemodlina

Obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 już dostępna dla kierowców. Obwodnica ma długość 11,5 km. Zadanie zostało dofinansowane ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

  • Trasa obwodnicy wynosi ok. 11,5 km - omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie.
  • Obwodnica Niemodlina to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi - Niemodlin i Sosnówka.
  • Prace nad obwodnicą zostały wycenione na 264 162 952 zł.
  • Łączna długość obwodnic powstających na terenie Opolszczyzny wynosi około 63 km.

Obwodnica Niemodlina już działa

Jak powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad:

 Z oddawaną dzisiaj do ruchu obwodnicą Niemodlina, od początku roku udostępniliśmy kierowcom 177 km nowych dróg. Do końca roku zostało niewiele czasu jednak podtrzymujemy swoje plany i do 31 grudnia planujemy kolejne otwarcia nowych odcinków.

Obwodnica Niemodlina już dostępna dla kierowców
Obwodnica Niemodlina już dostępna dla kierowców

Zobacz gdzie powstała inwestycja w Geoportalu OnGeo ->tutaj

Obwodnice w województwie opolskim

Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w województwie opolskim. Kolejne obwodnice są jeszcze na etapie realizacji w systemie Projektuj i buduj. Mowa o obwodnicach: Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45.

Łączna długość obwodnic powstających na terenie Opolszczyzny wynosi około 63 km.

Przygotowania do budowy obwodnicy Niemodlina trwały kilka lat

Jak informuje GDDKiA:

Decyzję środowiskową otrzymaliśmy we wrześniu 2010 r., a w maju 2018 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą robót, konsorcjum firm MOTA-ENGIL Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole.

Prace nad obwodnicą zostały wycenione na 264 162 952 zł. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana w lipcu 2019 r.

Obwodnica Niemodlina - jaki jest zakres inwestycji

Trasa obwodnicy wynosi ok. 11,5 km - omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Rozpoczyna się czterowlotowym rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Obwodnica Niemodlina to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi - Niemodlin i Sosnówka. W ramach zadania wybudowano również 18 obiektów inżynierskich. Najdłuższą budowlą jest blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.

Jakie są korzyści z inwestycji?

Dzięki realizacji tej inwestycji wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki. Poza tym znacznie poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców poruszających się tą trasą.

Budowa nowego odcinka drogi z dala od terenów zabudowanych, o parametrach zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, zapewni komfort ruchu tranzytowego, co w znaczny sposób skróci czas podróżujących na odcinku pomiędzy Opolem a Kłodzkiem i ułatwi ruch międzynarodowy między Polską a Czechami.

Kalendarium prac:

  • 20 maja 2010 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 8 września 2010 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 24 maja 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą
  • 17 lipca 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID
  • 19 lipca 2019 r. - przekazanie placu budowy wykonawcy

źródło: https://www.gov.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.