News

O budowie Twojego domu zdecyduje Ministerstwo Klimatu

Monika Byś
2024-02-06
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
O budowie Twojego domu zdecyduje Ministerstwo Klimatu

Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego, obowiązująca od 28 października 2023 roku, wprowadza ochronę obszarów ze złożami strategicznymi, co może blokować inwestycje budowlane. 

Decyzje o zabudowie terenów ze złożami strategicznymi będą podejmowane arbitralnie przez ministra, co krytykują eksperci i samorządowcy. Przepisy wywołują także kontrowersje co do naruszenia prawa własności i niekonstytucyjności. 

Nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze zaostrza zasady ujawniania złóż kopalin przez gminy i województwa, w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, planach ogólnych oraz w planach zagospodarowania przestrzennego województw. Wprowadza również obowiązek ustanowienia zakazu trwałej zabudowy i innego sposobu zagospodarowania terenów uznanych za strategiczne. Oznacza to w praktyce, że na tych terenach będzie obowiązywał całkowity zakaz budowy domów.

Zwolennicy twierdzą jednak, że ustawa porządkuje planistykę, uwalniając część złóż dla gmin i wspiera transformację energetyczną, m.in. poprzez podziemne magazynowanie wodoru. Rząd zapewnia, że ustawa nie narusza prawa własności i umożliwia wyzwolenie ponad połowy krajowych złóż.

Sprawdź, czy Twoja działka znajduje się na terenie górniczym

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się na terenie górniczym lub w jego pobliżu, wygeneruj Raport o działce OnGeo.pl dla swojej nieruchomości.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE 

Analiza surowców mineralnych przedstawia trzy główne źródła danych, w formie oddzielnych tabel oraz zbiorczo - na mapie. W Raporcie znajdziesz szczegółowe dane o analizowanej działce oraz w strefie 1 km od granic Twojej działki. 

W Raporcie otrzymasz mapę surowców mineralnych w Polsce, a na niej zaznaczone:

  • Złoża i tereny górnicze;
  • Surowce perspektywiczne i prognozowane;
  • Koncesje na poszukiwanie i rozpoznanie złóż surowców
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.