Porady OnGeo

Numer arkusza mapy - co oznacza i gdzie go znaleźć

Monika Byś
2023-05-18
~4 min
Głosów: 36, średnia ocen: 4.8
numer arkusza mapy

Numer arkusza mapy to unikalny identyfikator określający konkretny fragment lub sektor mapy. Jest to zazwyczaj kombinacja liter i cyfr, która wskazuje na dokładną lokalizację na mapie. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, do czego może przydać się numer arkusza mapy i gdzie znajdziesz go na mapie. 

  • Numer arkusza mapy to identyfikator określający konkretny fragment lub sektor danej mapy. Składa się z kombinacji liter i cyfr, które wskazują na dokładną lokalizację na mapie.
  • Na tradycyjnej papierowej mapie numer arkusza zazwyczaj znajduje się w jednym z rogów mapy lub w jej obrębie.
  • W przypadku elektronicznych map lub map dostępnych online, numer arkusza jest widoczny w interfejsie użytkownika lub podany w opisie mapy. Możesz go także znaleźć w identyfikatorze działki ewidencyjnej 
  • Numer arkusza jest przydatny do łatwej lokalizacji danego fragmentu na mapie bez konieczności przeszukiwania całej mapy.
  • Numer akursza znajdziesz w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Numer arkusza mapy - czym jest i gdzie go znajdę na mapie?

Numer arkusza mapy to identyfikator określający konkretny fragment lub sektor danej mapy, np. mapy ewidencyjnej. Stanowi część unikalnego identyfikatora działki, czyli takie sekwencji liter i cyfr, która wskazuje dokładne położenie nieruchomości na mapie

Na tradycyjnej, papierowej mapie numer arkusza zazwyczaj znajduje się w jednym z rogów mapy lub w jej obrębie. Może być także oznaczony na krawędziach mapy lub na jej odwrocie. Często numeracja arkuszy jest układana w siatkę, gdzie poszczególne arkusze są ponumerowane w sposób logiczny, tak aby można było łatwo odnaleźć odpowiedni fragment mapy.

Numer arkusza na mapie analogowej, źródło: PIG
Numer arkusza na mapie analogowej, źródło: PIG

Mając jednak dostęp do elektronicznej mapy ewidencyjnej możemy odczytać numer arkusza z indywidualnego identyfikatora działki ewidencyjnej (ID działki). Pamiętaj jednak, że numer ten nie stanowi zazwyczaj istotnej informacji dla użytkownika. W większości przypadków jest on nawet zupełnie zbędny. 

Numer arkusza mapy w identyfikatorze tylko do końca 2024 roku

§ 44, ust. 5 Rozporządzenie w sprawie EGiB

W przypadku gdy w dotychczasowej numeracji działek ewidencyjnych występuje oznaczenie arkusza mapy ewidencyjnej, numer działki ewidencyjnej pozostawia się w dotychczasowej postaci do czasu ustalenia nowych identyfikatorów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 r.

Tak brzmi zapis dotyczący przepisów przejściowych dotyczący zmian w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 lipca 2021 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków. 

Jak i gdzie znaleźć arkusz mapy Twojej działki?

Numer arkusza możesz doczytać z identyfikatora działki ewidencyjnej. Musisz jednak pamiętać, że oznaczenie arkusza nie stanowi stałej części identyfikatora. W zdecydowanej większości przypadków, informacja ta nie widnieje w polu ID. Arkusz mapy podaje się w przypadku tzw. “starych” działek lub w przypadku, gdy w danym obrębie ewidencyjnym istnieją dwie działki o takim samym numerze ewidencyjnym.

Dla niektórych działek identyfikator działki wygląda tak:

240503_2.0001.AR_7.1870/233

gdzie: 
24 - kod województwa, 
05 - kod powiatu
03 - kod gminy
2 - jedna z cyfr: 1,2,3,4,5,8,9, która określa typ gminy (TERC)
0001 - obręb ewidencyjny
AR_7 - numer arkusza mapy
1870/233 - numer działki

Tu znajdziesz numer arkusza mapy, Na Mapie
Tu znajdziesz numer arkusza mapy, Na Mapie

Jeśli Twoja działka nie ma numeru arkusza w identyfikatorze, udaj się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej po wypis z ewidencji gruntów. Na wypisie znajdziemy zarówno obręb ewidencyjny – nazwę i numer, a także arkusz mapy dla Twojej działki.

Sprawdź numer arkusza mapy w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz sprawdzić numer arkusza, numer obrębu ewidencyjnego lub identyfikator swojej działki na mapie przejdź do portalu Geoportal Krajowy Na Mapie dostępnego pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl

  • Wybierz metodę wyszukiwania działki. Pamiętaj, że wybierając działkę możesz użyć opcji wyszukiwania zarówno za pomocą wyszukiwarki adresów, jak i poprzez wskazanie działki na mapie. Obie metody wyszukiwania opisujemy dokładnie we wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu?
  • Jeżeli nie znasz ani numeru swojej działki, ani miejscowości w której jest położona, jednak znasz nazwę lub kod TERYT gminy, możesz odnaleźć nieruchomość poprzez filtr. Wybierając z paska narzędzi "Filtrowanie działek" zawęzisz obszar poszukiwania uwzględniając trzy zmienne - nazwę gminy oraz kształt i powierzchnie działki. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić krok po kroku, przejdź do wpisu: Jak sprawdzić numer działki na Geoportalu?
  • Jeśli chcesz znaleźć arkusz mapy lub inne dane podstawowe wybierz nieruchomość, która Cię interesuje. Granice wybranej działki zostaną pogrubione niebieską linią, a po lewej stronie mapy pojawi się okno "Informacje o wybranej działce". 
Informacje o wybranej działce, Na Mapie
Informacje o wybranej działce, Na Mapie

Sprawdź również instrukcje: Jak sprawdzić informacje o działce, dostępną w serwisie youtube.com:

Do czego jest potrzebny numer arkusza?

Przede wszystkim do tego, żeby dobrze zidentyfikować działkę i wskazać jej dokładne położenie na mapie. Czasami zdarza się, że działka nie ma jeszcze adresu ani przyporządkowanego numeru na danej ulicy, a działki trzeba jakoś odróżnić. Do tego celu służy właśnie identyfikator, a niekiedy także numer arkusza. 

Znajomość arkusza mapy przydaje się także podczas składania wniosków dotyczących działki. W części dotyczącej podstawowych informacji czasami należy podać ten numer. 

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.