Rząd zamierza zwiększyć wydatki z budżetu państwa na program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na lata 2024–2025. Projekt w tej sprawie ma być gotowy na przełomie 2. i 3. kwartału br.
Więcej środków w budownictwie społecznym
Projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz innych ustaw ma na celu m.in. podniesienie maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na lata 2024 i 2025 przeznaczonych na rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Dodatkowo, proponuje się zagwarantowanie środków na ten cel do 2030 roku, aby umożliwić gminom odpowiedzialne planowanie inwestycji mieszkaniowych w kolejnych latach.
Rząd chce przedłużyć program preferencyjnych kredytów
Projekt zakłada również zwiększenie skali i wydłużenie o kolejny rok rządowego programu preferencyjnych kredytów, co ma przyczynić się do stabilnego rozwoju mieszkalnictwa dla osób potrzebujących wsparcia państwa.
W projekcie proponuje się także przywrócenie przepisów o całkowitym zakazie wyodrębniania na własność lokali wybudowanych w ramach programu kredytowego oraz wydłużenie do 25 lat, okresu po jakim mogą zostać wyodrębnione na własność lokale mieszkalne utworzone z wykorzystaniem finansowego wsparcia udzielonego w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.
Nie będzie minimalnego współczynnika liczby miejsc parkingowych
Resort planuje również rezygnację z określania na poziomie krajowym minimalnego współczynnika liczby miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej w specustawie mieszkaniowej. Projekt ma na celu przywrócenie społecznego charakteru finansowanych z budżetu państwa inwestycji mieszkaniowych oraz umożliwienie znacznego wzrostu skali tego typu inwestycji w najbliższych latach, odpowiadającego zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez samorządy i inwestorów.
Planuje się, że projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku.
Źródło: pap
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!