News

Wstrzymano prace nad rozporządzeniem ograniczającym patodeweloperkę

Monika Byś
2024-03-22
~1 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
prace nad rozporządzeniem ograniczającym patodeweloperkę

Krzysztof Kukucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przekazał decyzję Ministra Krzysztofa Hetmana w sprawie przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy o ograniczaniu patodeweloperki. Istnieje ryzyko, że część proponowanych zmian zostanie zamieciona pod dywan. 

Nowe rozporządzenie ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, miało wejść w życie już 1 kwietnia 2024 roku. Tak się jednak nie stanie. Przesunięcie terminów cieszy deweloperów i samorządowców, którzy zgodnie uznali, że nowelizacja utrudni planowanie i realizację inwestycji publicznych. 

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu Krzysztof Kukucki wypowiedział się w imieniu resortu rozwoju i poinformował, że prace nad zmianą przepisów wciąż trwają i podjęto decyzję o przesunięciu wejścia w życie projektu. 

mówił Kukucki w Sejmie

…wracając do stanowisk, które przedstawiciele samorządów terytorialnych kierowali do Ministra Krzysztofa Hetmana, który przychylił się do tych stanowisk, podejmując decyzję, że to rozporządzenie jednak nie wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 roku. Aktualnie Ministerstwo pracuje, analizuje, jaki będzie aktualny termin, żeby, tak jak powiedziałem, wdrożyć te dobre dla Polek i Polaków przepisy, ale jednocześnie, żeby to środowisko samorządowe było przekonane, że jest to optymalny moment, na pewno jest to kwestia, nie więcej, niż kilku miesięcy…

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.