News

Największy blok gazowy powstanie w Rybniku

Monika Byś
2023-02-09
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Największy blok gazowy powstanie w Rybniku

Planowo dzisiaj (9 lutego 2023 r.) Polska Grupa Energetyczna PGE podpisze umowę na budowę największego w Polsce bloku gazowego o mocy 882 MW. Nowa instalacja powstanie w Rybniku i według zapowiedzi PGE, będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet 2 mln gospodarstw domowych. Koszt budowy szacuje się na 4,6 mld zł. 

  • 9 lutego 2023 r. PGE zaplanowała podpisanie umowy na budowę największego bloku gazowego w kraju. 
  • Nowy blok gazowy powstanie w Rybniku i zastąpi cztery stare jednostki węglowe, które wkrótce skończą pracę.
  • Polska Grupa Energetyczna zrealizuje inwestycje wspólnie z Polimex Mostostal i Siemens Energy. Koszt budowy wyniesie ponad 4,6 mln zł brutto. 

Największe koncerny energetyczne nie rezygnują z planów budowy elektrowni gazowych w Polsce. Wzrost zainteresowania tego typu inwestycjami spowodowała wojna w Ukrainie i próba uniezależnienia Polski od gazu z Rosji. 9 lutego 2023 r. PGE zaplanowała podpisanie umowy na budowę największego bloku gazowego w kraju. Inwestycja powstanie w Rybniku, a jej koszt planowo wyniesie aż 4,62 mld zł brutto. Warto wspomnieć, że to o ponad 1 mld zł więcej, niż początkowo zakładała spółka PGE. Nowy blok gazowy zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji stare bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW. 

Blok gazowy Polskiej Grupy Energetycznej powinien rozpocząć pracę w grudniu 2026 r. 

Źródło: business insider

Sprawdź zagrożenia naturalne dla Twojej działki 

Sprawdź, czy działka, którą już posiadasz lub którą zamierzasz kupić, znajduje się na terenie zagrożonym powodzią, osuwaniem mas ziemnych lub podtopieniem. Dowiedz się, czy w okolicy znajdują się miejsca, urządzenia lub obiekty generujące nadmierny hałas lub zanieczyszczenia powietrza. Tych i innych informacji o działce dostarczy Ci Raport o Terenie OnGeo.pl

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.