News

Polacy z nagrodą za najlepszy dom świata

Monika Byś
2022-10-26
~2 min
Głosów: 24, średnia ocen: 5
najlepszy dom świata

Polacy nagrodzeni w prestiżowym konkursie na najlepszy dom świata. Dom "Polska Zagroda" został projektem roku w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize. Rezydencja powstała na bazie typowego wiejskiego gospodarstwa. 

  • Projektowanie budynków z użyciem elementów krajobrazu i dawnych zabudowań zyskuje na popularności.
  • Przyjęta w BXB studio filozofia projektowa to szczególny nacisk na relację człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji" — podsumowują przedstawiciele pracowni
  • Nagroda dla domu "Polska Zagroda" nie jest jedyną, którą otrzymało BXB studio w konkursie Architecture MasterPrize.

Współcześni architekci coraz częściej decydują się na wykorzystywanie dawnych zabudowań, ruin, a nawet elementów naturalnego krajobrazu w swoich projektach. W ten sposób ich realizacje mogą lepiej wpisywać się w swoje otoczenie oraz nawiązywać do lokalnych tradycji. Nagroda Architecture MasterPrize w tym roku trafiła do BXB studio prowadzonego przez Bogusława Barnasia.

Dom "Polska Zagroda", proj. BXB studio
Dom "Polska Zagroda", proj. BXB studio, fot; noizz.pl/Piotr Krajewski

Polacy z nagrodą za najlepszy dom świata

Przedstawiciele nagrodzonego projektu nie kryją dumy.

piszą przedstawiciele BXB studio

Dom jest twórczą transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki zaproponowaliśmy pięć przenikających się współczesnych stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń. […] Zgodnie z życzeniem inwestora projekt uwzględnia również możliwy dalszy proces rozwoju inwestycji, polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki.

Układ współczesnych stodół tworzących rezydencję nie jest przypadkowy i został zdefiniowany przez otaczający krajobraz, funkcje budynku oraz układ słońca.

Dom "Polska Zagroda", proj. BXB studio
Dom "Polska Zagroda", proj. BXB studio, fot. noizz.pl/BXB studio

Pierwsza bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnię z drewnianym pomostem prowadzącym w dzikie obszary otaczającego krajobrazu. Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu, w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej, odwzorowano klimat ażurowej stodoły. Tuż obok znajduje się bryła kuchni w taki sposób, aby jej narożne okno stanowiło basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle z jej ornamentalną, transparentną ścianą tworzącą portal wejściowy. Bryły mieszczące pokoje dzieci czy gabinety do pracy posiadają otwarcia widokowe z drugiej strony, wciskając się pomiędzy okazałe drzewa. Duże nasłonecznione przeszklenia zostały zacienione ażurami, zadaszeniami tarasu czy gęstą zielenią.

Plan całej inwestycji "Polska Zagroda"
Plan całej inwestycji "Polska Zagroda". fot: noizz.pl/BXB studio

Pozostałe nagrody dla BXB studio

Nagroda dla domu "Polska Zagroda" nie jest jedyną, którą otrzymało BXB studio w konkursie Architecture MasterPrize. Rodzima pracownia została też firmą roku w kategorii "Small Firm of the Year Award in Residential Architecture". Jej projekt "Małopolska Chata Podcieniowa" dostał natomiast specjalne wyróżnienie.

Źródło: noizz.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.