News

Na Śląsku powstanie fabryka półprzewodników

Monika Byś
2023-06-19
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Na Śląsku powstanie fabryka półprzewodników

Na Dolnym Śląsku, w gminie Miękinia, zostanie zbudowana fabryka firmy Intel o wartości około 20 miliardów złotych. Informację tę przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Nowy zakład przewiduje utworzenie około 2 tysięcy miejsc pracy.

  • Fabryka firmy Intel o wartości około 20 miliardów złotych powstanie w gminie Miękinia na Dolnym Śląsku. Fabryka będzie zlokalizowana na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej.
  • Nowy zakład ma stworzyć około 2 tysiące miejsc pracy.
  • Inwestycja zostanie wsparta przez rząd w ramach porozumienia z firmą Intel, mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw półprzewodników w Unii Europejskiej.
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że Polska stanie się kluczową częścią systemu dostaw zaawansowanych technologii.
  • Inwestycja ma wpisać się w strategię Unii Europejskiej, która zakłada uzyskanie 20% udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 roku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział: 

mówił Morawiecki

W dzisiejszym świecie ciężko sobie wyobrazić brak laptopów, smartfonów, rakiet kosmicznych czy nowoczesnych samolotów - wszędzie tam mikroprocesory i półprzewodniki odgrywają kluczową rolę. Dzięki tej inwestycji Intela, Polska stanie się istotną częścią systemu dostaw tych najbardziej zaawansowanych technologii, które są niezbędne dla funkcjonowania wielu branż.

W ramach porozumienia z firmą Intel, rząd Polski będzie wspierał tworzenie zintegrowanych zakładów produkcyjnych lub fabryk, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw i odporność ekosystemu półprzewodników w Unii Europejskiej. Premier podkreślił, że ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz rozwoju technologicznego.

Na Śląsku powstanie fabryka półprzewodników

Fabryka zostanie zlokalizowana na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w gminie Miękinia na Dolnym Śląsku. Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, zapewnił, że projekt przewiduje zatrudnienie co najmniej 2 tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników, a dodatkowe miejsca pracy powstaną także dla pracowników kontraktowych i poddostawców. Prace budowlane będą zaangażować kilka tysięcy osób w najbliższych latach.

Minister Cieszyński podkreślił, że inwestycje takie jak ta są niezwykle ważne, ponieważ ostatnie lata pokazały, że łańcuchy dostaw półprzewodników mogą zostać przerwane. Budowa fabryki w Polsce, wraz z istniejącymi zakładami w Irlandii i Niemczech, wzmocni całą Europę i zapewni bezpieczeństwo w przypadku kryzysu.

Rząd Polski podkreślił, że inwestycja ta wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, która zakłada osiągnięcie 20% udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 roku. Ponadto, ma przyciągnąć kolejne inwestycje z tego sektora oraz projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez polskie uczelnie we współpracy z sektorem MŚP.

Firma Intel

Firma Intel jest jednym z liderów zaawansowanych technologii w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo projektuje i produkuje najnowocześniejsze produkty półprzewodnikowe od ponad 50 lat. Intel zatrudnia ponad 120 tysięcy pracowników na całym świecie, a w Polsce działa od 30 lat, posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku zatrudniające prawie 4 tysiące pracowników.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.