News

Zobacz mapę zniszczeń w Strefie Gazy

Monika Byś
2024-02-05
~1 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
mapa zniszczeń w strefie gazy

Brytyjski dziennik The Guardian stworzył mapę zniszczeń w Strefie Gazy, powstałych w wyniku ataków Izraela, w oparciu o dostępne zdjęcia satelitarne. Mapa dokumentuje zniszczenia infrastruktury technicznej w trzech dzielnicach - Beit Hanoun, al-Zahra i Khan Younis.

Na mapie zburzone budynki są oznaczone czerwonym kolorem, obejmując szkoły, meczety, szpitale i domy mieszkalne, co ukazuje skalę zniszczeń. Story Maps uzupełniają dowody ataków przy użyciu zdjęć satelitarnych i filmów.

Mapa zniszczeń w Strefie Gazy, theguardian.com
Mapa zniszczeń w Strefie Gazy, theguardian.com

Manipulując mapą, można uzyskać więcej szczegółów, a najechanie kursorem na obszary w żółtych ramkach pozwala na przegląd zdjęć satelitarnych z 20 maja 2023 r. 

LINK DO MAPY

Wojna w Strefie Gazy

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po 7 października 2023 r., gdy terroryści Hamasu przekroczyli granicę państwa żydowskiego, zabijając około 1200 osób. W odpowiedzi izraelskie siły zbrojne rozpoczęły ataki odwetowe. 

Do tej pory 1,9 miliona ludzi, czyli ponad 85 procent mieszkańców, zostało zmuszonych do opuszczenia Strefy Gazy. Według brytyjskiego dziennika skala zniszczeń dokonanych przez Izrael skłoniła niektórych ekspertów do określenia sytuacji jako "domobójstwo". Termin ten odnosi się do powszechnego, celowego niszczenia domów w celu uczynienia ich niezdatnymi do zamieszkania, uniemożliwiając powrót wysiedleńców. 

Źródło: The Guardian

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.