News

Satelity wykryją nieprawidłowości w podatku od nieruchomości

Monika Byś
2023-03-13
~1 min
Post zaktualizowany: 2023-06-22
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Satelity wykryją nieprawidłowości w podatku od nieruchomości

Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, od dwóch lat korzysta z obrazów satelitarnych do wykrywania nieprawidłowości w podatku od nieruchomości. Dzięki technologii satelitarnej udało się już odzyskać 650 tys. zł.

  • Dzięki metodzie bazującej na obrazie satelitarnym w ciągu dwóch lat miasto wykryło ponad 300 nieprawidłowości w deklaracjach ws. podatku od nieruchomości. To pozwoliło na odzyskanie do budżetu 650 tys. zł.
  • W tym roku zakres korzystania z obrazów zostanie rozszerzony, m.in. aby zweryfikować wykorzystanie gruntów rolnych i zidentyfikować budowle wykorzystywane do działalności gospodarczej
  • Wrocławski magistrat szacuje, że przy wykorzystaniu detekcji satelitarnej w najbliższych latach można osiągnąć dodatkowe 2 mln zł rocznie.

Jak poinformował wrocławski magistrat, dzięki metodzie bazującej na obrazie satelitarnym w ciągu dwóch lat miasto wykryło ponad 300 nieprawidłowości w deklaracjach ws. podatku od nieruchomości. To pozwoliło na odzyskanie do budżetu 650 tys. zł.

Umowa z firmą SatRev została przedłużona na kolejny rok za 120 tys. zł, a zakres korzystania z obrazów zostanie rozszerzony, m.in. aby zweryfikować wykorzystanie gruntów rolnych i zidentyfikować budowle wykorzystywane do działalności gospodarczej. Dotychczas wykryto blisko 1700 potencjalnych nieprawidłowości, a przy wykorzystaniu detekcji satelitarnej w najbliższych latach można osiągnąć dodatkowe 2 mln zł rocznie.

Sprawdź, ile wynosi podatek od nieruchomości dla Twojej działki

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl sprawdzisz stawki podatku od nieruchomości dla Twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki. Pobierz przykładowy Raport i sprawdź sam. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.