News

Ministerstwo ogłasza konkurs na bezpłatne projekty domów

Monika Byś
2023-07-05
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
konkurs na bezpłatne projekty domów

Resort rozwoju ogłasza nowy konkurs architektoniczny na bezpłatne projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Termin składania zgłoszeń upływa 31 lipca 2023 r. 

  • Rusza konkurs architektoniczny na bezpłatne projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Zgłoszenia należy składać do 31 lipca.
  • Konkurs obejmuje 12 nowych projektów dla większych domów całorocznych. Nowe projekty domów będą dostępne na stronie gunb.gov.pl.
  • Dotychczas pobrano bezpłatnie 72 projekty domów całorocznych i 11 projektów domów rekreacyjnych.
  • Konkurs skierowany jest do projektantów i zespołów projektowych.

Konkurs ma na celu udostępnienie 12 nowych projektów dla większych domów całorocznych. Za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, podległy resortowi.

Duże zainteresowanie domami do 70 m kw.

Minister Waldemar Buda wyjaśnił, że inicjatywa ta wynika z dużego zainteresowania bezpłatnymi projektami domów o powierzchni do 70 mkw. Dodatkowym motorem nowej inicjatywy jest program Bezpieczny Kredyt 2 proc., który umożliwia wzięcie korzystnego kredytu hipotecznego na zakup pierwszej nieruchomości dla osób do 45 roku życia. Udostępnienie bezpłatnych projektów nowoczesnych domów przyczyni się przecież do realnych oszczędności - zaznaczył minister Buda.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, podkreśliła, że dzięki ubiegłorocznemu konkursowi oraz konkursowi studenckiemu, dostępne są już 72 projekty domów całorocznych i 11 projektów domów rekreacyjnych. Ich popularność jest imponująca, ponieważ w tym roku odnotowano rekordową liczbę blisko 400 tys. odsłon. 

W ramach najnowszego konkursu udostępnione zostaną 12 nowych projektów architektoniczno-budowlanych dla większych domów całorocznych.

Konkurs na bezpłatne projekty domów - dla kogo?

Konkurs skierowany jest do projektantów i zespołów projektowych, którzy mogą zgłaszać prace konkursowe w różnych kategoriach. Uczestnicy muszą składać zgłoszenia poprzez Platformę Komunikacji Elektronicznej do 31 lipca 2023 roku. Na platformie dostępne są szczegółowe informacje, regulamin konkursu oraz inne dokumenty. Ministerstwo wymaga posiadania aktualnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który będzie potrzebny do weryfikacji autorów nagrodzonych prac konkursowych.

Ponadto, resort informuje, że przewidziano nagrody pieniężne o wartości od 10 do 12 tys. zł brutto. Każda część konkursu obejmuje również zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego.

Źródło: money.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.