News

Koniec użytkowania wieczystego w Polsce!

Monika Byś
2022-11-18
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-12-19
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Koniec użytkowania wieczystego

Do końca 2023 r. każda firma z nieruchomością na gruncie państwa lub gminy, będzie mogła wykupić go na preferencyjnych zasadach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada koniec użytkowania wieczystego. Jest to ostatni etap reformy trwającej od 2019 r. 

  • Zamiany dotyczą gruntów zajmowanych dziś przez przedsiębiorstwa i wszelkie inne organizacje. Komisja Europejska pozwoli rządowi na dozwoloną pomoc publiczną. Reforma ma się zamknąć w ciągu 2023 r., a wnioski będzie można składać od początku roku.
  • Od nowego roku wszyscy użytkownicy otrzymają roszczenie użytkowania wieczystego we własność. Wniosek będzie wiążący dla samorządu i Skarbu Państwa. 
  • Resort rozwoju zakłada, że dodatkowe wpływy dla Skarby Państwa wyniosą 1,4 mld zł do 2,85 mld zł. W przypadku samorządów będzie to od 1,1 mld zł do 2,37 mld zł.

Minister rozwoju Waldemar Buda ogłosił koniec trwającej od 2019 r. reformy. Pierwszy etap obejmował użytkowanie wieczyste lokali mieszkalnych. Wówczas ponad 2 mln Polaków otrzymało grunty na własność, co według strony rządowej, "uwolniło się od reliktu przeszłości z czasów PRL". Tym razem zamiany dotyczą gruntów zajmowanych dziś przez przedsiębiorstwa i wszelkie inne organizacje. Komisja Europejska pozwoli rządowi na dozwoloną pomoc publiczną. Reforma ma się zamknąć w ciągu 2023 r., a wnioski będzie można składać od początku roku.

Koniec użytkowania wieczystego - na jakich zasadach?

Od nowego roku wszyscy użytkownicy otrzymają roszczenie użytkowania wieczystego we własność. Wniosek będzie wiążący dla samorządu i Skarbu Państwa. W przypadku gruntów państwowych, obowiązuje formuła wykupu jednorazowego, albo ratalnego - 20 dotychczasowych opłat rocznych w przypadku jednorazowego wykupu, oraz 25 opłat przy ratach.

W przypadku gruntów gminnych, resort zostawi pewnego rodzaju swobodę samorządowcom w kształtowaniu zasad przekształcenia. Ustalane będą tylko warunki brzegowe, czyli musi być preferencja, gdy ktoś chce nabyć grunt jednorazowo.

Korzyści dla samorządów

Resort rozwoju zakłada, że dodatkowe wpływy dla Skarby Państwa wyniosą 1,4 mld zł do 2,85 mld zł. W przypadku samorządów będzie to od 1,1 mld zł do 2,37 mld zł. Deweloperzy oczekują od lat uwolnienia gruntów Skarbu Państwa i gmin - komentuje Piotr Jarzyński, partner w kancelarii Jarzyński i Wspólnicy.  

W Polsce jest nadal ponad 405 tys. gruntów w użytkowaniu wieczystym. W stosunku do nich, jak zapewnia resort rozwoju, zasadą nie będzie uwłaszczenie z mocy prawa, jak przy reformie na gruntach mieszkaniowych, ale na wniosek. Jak zapewnia min. minister Buda, rząd nie chce przymuszać do nabycia gruntu przedsiębiorców, który nie chcą płacić na własność, bo ma inne plany inwestycyjne, ale dają wybór.

wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Nasza propozycja jest oczekiwana przez rynek. Niektórzy inwestorzy obawiają się długookresowego inwestowania na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym. Poza tym uwłaszczenie daje szansę na uwolnienie się od podnoszonej przez organy opłaty za użytkowanie wieczyste. Z racji wysokich opłat inwestowanie na niektórych terenach stało się nieopłacalne, a firmy nie są w stanie przewidzieć wysokości podwyżek.

Pobierz zestaw informacji o działce w Raporcie o terenie OnGeo.pl

Raport o terenie OnGeo to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce. Przydatny jest w każdej sytuacji kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Do sytuacji takich należy nie tylko kupno, czy sprzedaż nieruchomości, ale też określenie jaki potencjał inwestycyjny ma lokalizacja oraz jaką jakość życia gwarantuje jej rezydentowi.

Indywidualne zbieranie informacji z różnych źródeł nie gwarantuje pozyskania całości informacji jakie dostarcza Raport, ani też jednolitości i spójności tej informacji. Informacje przedstawiane w Raporcie maja bowiem wysoki stopień przetworzenia. Są tu wyniki wysoce wyspecjalizowanych analiz przestrzennych i danych rekombinowanych z różnych źródeł, w celu wyciągnięcia najistotniejszych gospodarczo informacji.

Zobacz, jak wygląda przykładowy raport o terenie: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.