News

Zobacz, ile jest wody na świecie

Monika Byś
2023-06-13
~3 min
Głosów: 14, średnia ocen: 4.8
ile jest wody na świecie

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) udostępniła wizualizację globalnych zasobów wody na naszej planecie. Na modelu rozmieszczono kule w kolorze niebieskim, które obrazują ilości wody w porównaniu do wielkości Ziemi.

  • Strona Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) prezentuje wizualizację globalnych zasobów wody na Ziemi.
  • Wizualizacja używa niebieskich kul, aby pokazać ilości wody w porównaniu do wielkości Ziemi. Pokazuje również proporcje ilości wody na Ziemi w porównaniu do jej rozmiaru.
  • Największa kula reprezentująca całą wodę na Ziemi ma objętość 1 386 000 000 km³ i średnicę około 1385 km.
  • Mniejsza kula symbolizuje słodką wodę na Ziemi i ma objętość 10,633,450 km³ oraz średnicę 272,8 km.

W ostatnich latach dużo mówi się o niedoborze wody i suszach, które są skutkiem ocieplenia klimatu i zmian klimatycznych na całym globie. Tylko ile tej wody pitnej faktycznie jest w zbiornikach wodnych na Ziemi? Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) zebrała dane o zasobach wodnych i przestawiła wyniki swojej pracy na modelu. 

Wizualizacja USGS, która nosi nazwę "Science for a Changing World", ukazuje niebieskie kule, które odzwierciedlają proporcje ilości wody na Ziemi w porównaniu do jej rozmiaru. To właśnie sposób prezentacji powoduje największe problemy percepcyjne, ponieważ nasza planeta, tak jak ją znamy z filmów i zdjęć, w dużej mierze pokryta jest błękitnymi plamami cieczy. Jednakże, jeśli zbierzemy całą wodę z oceanów, rzek, jezior, powietrza, wód gruntowych i nawet wszystkich żywych organizmów, okaże się, że sfera reprezentująca te zasoby wody jest znacznie mniejsza niż sama Ziemia!

MODEL ZOBACZYSZ NA STRONIE: https://www.usgs.gov/media/images/all-earths-water-a-single-sphere

Zobacz, ile jest wody na świecie

Objętość największej kuli, która symbolizuje całą wodę na Ziemi - zarówno tę w niej, jak i nad nią - wynosiłaby około 1 386 000 000 kilometrów sześciennych, a jej średnica miałaby długość około 1385 kilometrów. Ta kula obejmuje całą wodę w oceanach, lodowcach, jeziorach, rzekach, wodach gruntowych, atmosferze oraz nawet wodę zawartą w Tobie, Twoich zwierzętach i owocach rosnących na Twojej działce. 

Mniejsza kula reprezentuje płynną, słodką wodę na Ziemi, która znajduje się w wodach gruntowych, bagiennych, rzekach i jeziorach. Jej objętość wynosiłaby około 10,633,450 kilometrów sześciennych, tworząc kulę o średnicy 272,8 kilometrów. Tak, cała ta woda to słodka woda, której wszyscy potrzebujemy na co dzień, jednak większa część z niej jest głęboko pod ziemią i niedostępna dla ludzi.

Mała niebieska kropka nad Atlantą w stanie Georgia (USA) reprezentuje słodką wodę zawartą we wszystkich jeziorach i rzekach na naszej planecie. To właśnie z tych źródeł wód powierzchniowych większość wody, niezbędnej dla ludzi i życia na Ziemi, pochodzi. Objętość tej kuli wynosi około 93,113 km3, a jej średnica wynosi około 56,2 km.

Źródło: usgs.gov

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.