News

Drugi nabór w programie Ciepłe Mieszkanie już we wrześniu

Monika Byś
2023-09-07
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
Drugi nabór w programie Ciepłe Mieszkanie

Pod koniec września 2023 r. ruszy drugi nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie. Program ma na celu wyeliminowanie nieefektywnych i szkodliwych źródeł ciepła w wielorodzinnych budynkach. Budżet nowej edycji wynosi 1 mld zł.

  • Program "Ciepłe Mieszkanie" ma na celu wymianę nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych w walce ze smogiem.
  • Program finansuje m.in. wymianę przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania, podłączenie do efektywnych źródeł ciepła oraz modernizację okien i drzwi.
  • Budżet nowej edycji wynosi 1 mld zł. Nowa edycja programu rządowego ruszy już pod koniec września br. 

Program “Ciepłe Mieszkanie”

Dzięki programowi, można zastąpić przestarzałe, emisyjne piece gazowe i kotły na pellet drzewny, jak również wykorzystywać bardziej ekologiczne opcje, takie jak ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła. NFOŚiGW umożliwia również podłączenie lokalu do bardziej efektywnego źródła ciepła lub sieci ciepłowniczej. Program finansuje także wymianę okien, drzwi oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

W pierwszym naborze, który rozpoczął się w lipcu 2022 roku, gminy podpisały umowy o wartości prawie 740 milionów złotych. Najbardziej aktywne były gminy z dolnośląskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Oprócz właścicieli mieszkań, program obejmuje także małe wspólnoty mieszkańców (3-7 lokali) oraz najemców mieszkań komunalnych. Wspólnoty mieszkaniowe mogą również ubiegać się o wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych i modernizację źródeł ciepła.

Podniesienie progów dochodowych

W programie planowane jest podniesienie progów dochodowych, tak jak miało to miejsce w przypadku "Czystego Powietrza". Próg dochodowy dla pierwszej części wyniesie 135 000 złotych rocznie, a dla drugiej części - 1894 złote miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2651 złote w gospodarstwie jednoosobowym. 

W części trzeciej programu, próg kwalifikujący do najwyższych dotacji to odpowiednio 1090 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 1526 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.