News

Degradacja Bałtyku postępuje. Plan ratunkowy jak dotąd nie wypalił

Monika Byś
2022-02-17
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-21
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Degradacja Bałtyku

Przywrócenie dobrego stanu środowiska Bałtyku to główny cel nowej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM. Z poprzedniej wersji, która zakładała osiągnięcie tego samego celu do końca 2021 r., udało się zrealizować tylko 25 % zadań. Czy degradacja Bałtyku będzie postępować?

  • Pierwsza wersja planu została podpisana już w 2007 r. i miał on zostać zrealizowany do 2021 r. W całości udało się jednak zrealizować tylko 25 % zadań.
  • Nowa wersja zawiera plan na lata 2021–2030 i uwzględnia realizację łącznie ok. 200 działań. Do 2030 r. 30 % powierzchni Bałtyku zostanie objęte ochroną. Z czego 1/3 powierzchni zostanie objęte ochroną ścisłą. Ta zaś wiąże się ze znaczącym ograniczeniem zagrożeń i presji ze strony człowieka.

Degradacja Bałtyku. Plan ratunkowy jak dotąd nie wypalił

Przygotowano nową wersję Bałtyckiego Planu Działań HELCOM w ramach prac Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, czyli Komisji Helsińskiej – HELCOM. W jej skład wchodzą takie państwa i związki jak: Dania, Estonia, Unia Europejska, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja i Szwecja.

Pierwszą wersję planu członkowie podpisali już w 2007 r. a jego realizacja planowo miała zakończyć się do 2021 r. W całości udało się jednak zrealizować tylko 25 % zadań.

Sylwia Migdał - specjalistka ds. ochrony ekosystemów morskich z Fundacji WWF Polska

Nawet jeśli kraje uznawały zasadność różnych akcji, często nie były w stanie sobie na nie pozwolić. To jest bardzo duże zagrożenie, jeśli chodzi również o tę nową perspektywę czasową, tego się bardzo obawiamy

Z informacji WWF Polska — która uczestniczyła w rewizji planu jako organizacja pozarządowa — wynika, że nie wszystkie zalecenia strony pozarządowej zostały uwzględnione.

Nowy plan zadziała?

Nowa wersja zawiera plan na lata 2021–2030 i uwzględnia realizację łącznie ok. 200 działań. Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, jest w nim sztywny zapis mówiący o tym, że do 2030 r. 30 % powierzchni Bałtyku ma zostać objęte ochroną, z czego 1/3 ma być objęta ochroną ścisłą. Ochrona ta wiąże się ze znaczącym ograniczeniem zagrożeń i presji ze strony człowieka.

Znajdują się w nim również cele dotyczące krajowych pułapów wprowadzania substancji odżywczych do Morza Bałtyckiego.

mówi Sylwia Migdał 

Jeśli wszystkie kraje faktycznie by wdrożyły te zasady w sposób odpowiedzialny i maksymalny, sytuacja Bałtyku w zakresie problemu nadmiernej eutrofizacji mogłaby się poprawić.

Eutrofizacja, czyli nadmierne przeżyźnienie wód, spowodowane napływem substancji biogennych z lądu do morza, to zdaniem ekspertów jeden z największych problemów występujących w regionie Morza Bałtyckiego.

Polecamy wpis: GUS udostępnia publikację „Ochrona Środowiska 2021”

Jednak główne uchybienia w nowej wersji planu na lata 2021–2030 to według Fundacji WWF Polska m.in. brak zapewnienia odpowiedniego finansowania działań, niewystarczający nacisk na kwestie klimatyczne (np. brak postulatu stopniowego wycofywania się z produkcji ropy i gazu w regionie) oraz brak środków na zapewnienie tzw. zielonego ożywienia po pandemii COVID-19.

Czy wiesz, że...

Dzięki Raportom o Terenie możesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody

Pamiętaj, że działka znajdująca się na terenie ochronnym może ograniczać lub całkowicie uniemożliwić realizację inwestycji budowlanych. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem działki pod budowę domu, nie ryzykuj i sprawdź działkę samodzielnie, nie wychodząc z domu w zaledwie 5 minut!

Pobierz przykładowy Raport tutaj i dowiedz się, co możesz zyskać!

Źródło: Bussines Insider Polska

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.