News

Sprawdź na mapie czy stacja paliw spełnia normy

Monika Byś
2023-05-09
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.9
czy stacja paliw spełnia normy

UOKiK udostępnił mapę kontroli jakości paliw przeprowadzonych między 9 stycznia, a 28 lutego 2023 roku. Pod lupę wzięto nie tylko przedsiębiorców prowadzących stacje, ale również producentów. Zobacz na mapie, czy Twoja stacja paliw spełnia normy jakościowe. 

  • Inspekcja Handlowa monitoruje jakość paliw dostępnych na polskim rynku przez cały rok, poddając kontrolom producentów, hurtowników, magazynierów i przedsiębiorców prowadzących stacje benzynowe.
  • Na mapie zostały oznaczone punkty kontroli dla benzyny, oleju napędowego, biopaliw i gazu skroplonego (LPG) w okresie od 9 stycznia 2023 do 28 lutego 2023 roku.
  • Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty, a odsetek próbek, które nie przechodzą pozytywnie testów laboratoryjnych, utrzymuje się na poziomie poniżej 4% od 2016 roku, z wyjątkiem 2018 roku, gdy normy nie spełniło 6,35% próbek oleju napędowego.
  • W 2022 roku zakwestionowano mniej niż 1,5% próbek.

Na mapie oznaczono punkty kontroli dla benzyny, oleju napędowego, biopaliw ciekłych i gazu skroplonego (LPG) w okresie między 9 stycznia 2023 a 28 lutego 2023 roku. Aby przejść do mapy, kliknij w poniższy link:

OTWÓRZ MAPĘ JAKOŚCI PALIW

Inspekcja Handlowa monitoruje paliwa dostępne na polskim rynku przez cały rok, sprawdzając, czy spełniają one wymagania jakościowe. Kontrola jakości dotyczy zarówno producentów paliw, jak i hurtowników, magazynierów oraz przedsiębiorców prowadzących stacje benzynowe. 

System kontroli podzielony jest na dwie części - europejską i krajową. W części europejskiej podmioty poddawane kontroli są wybierane losowo przez Prezesa Urzędu, który zarządza systemem monitorowania i kontroli jakości paliw. W części krajowej wybór podmiotów poddawanych kontroli zależy od informacji przekazywanych przez kierowców, inne organy (np. policję) i negatywnych wyników z poprzednich lat.

Mapa kontroli stacji paliw z 2022 roku, źródło: Google.com/maps
Mapa kontroli stacji paliw z 2022 roku, źródło: Google.com/maps

Kontrole stacji paliw przyniosły pozytywne efekty

Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi pozytywne skutki. W 2003 roku aż 30% badanych próbek nie spełniało wymagań, jednak w kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 roku zakwestionowano mniej niż 1,5% próbek. Odsetek próbek, które nie przechodzą pozytywnie testów laboratoryjnych, utrzymuje się na poziomie poniżej 4% od 2016 roku, z wyjątkiem 2018 roku, gdy normy nie spełniło 6,35% próbek oleju napędowego.

Źródło: Google maps, gisplay

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.