News

CPK płaci 140 proc. za nieruchomości z Programu Dobrowolnych Nabyć

Monika Byś
2023-09-14
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
CPK płaci 140% za nieruchomoścI

Dzięki Programowi Dobrowolnych Nabyć (PDN) Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) wykupiła już 1 000 ha gruntów pod budowę lotniska. Przy sprzedaży nieruchomości właściciele otrzymują ofertę na poziomie 140% wartości rynkowej budynków i 120%  wartości gruntu.

  • Program Dobrowolnych Nabyć przyciągnął ponad 1 300 właścicieli nieruchomości
  • Wartość nieruchomości jest określana przez niezależnych rzeczoznawców, a właściciele otrzymują ofertę na poziomie 140% wartości budynków i 120% wartości gruntu.
  • Istnieje opcja wyboru nieruchomości zamiennych lub udziału w przetargach na dzierżawę gruntów
  • pierwszy etap lotniska planuje się uruchomić w 2028 roku.

Program Dobrowolnych Nabyć przyciągnął ponad 1 300 właścicieli nieruchomości, oferując im atrakcyjne warunki. Wartość nieruchomości jest określana przez niezależnych rzeczoznawców, a właściciele otrzymują ofertę na poziomie 140% wartości budynków i 120% wartości gruntu. Dodatkowo, istnieje opcja wyboru nieruchomości zamiennych lub udziału w przetargach na dzierżawę gruntów. Co to znaczy? Zamiast klasycznej transakcji sprzedaży, mieszkańcy mogą zamienić swoją nieruchomość rolną na działkę budowlaną lub nowy dom lub mieszkanie z oferty nieruchomości zamiennych znajdujących się w zasobie CPK.

Inwestycja bez wywłaszczeń

CPK realizuje inwestycję bez wywłaszczeń. Prace przygotowawcze są w toku, a pierwszy etap lotniska planuje się uruchomić w 2028 roku. Cały projekt zakłada rozbudowę i przewiduje, że w 2060 roku lotnisko będzie mogło obsłużyć do 65 mln pasażerów. Decyzje środowiskowe i pozwolenia na budowę są już uzyskane, a kolejne etapy realizacji inwestycji są zaplanowane.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.