News

Ceny dzierżawy ziemi w krajach Unii Europejskiej

Monika Ojczyk
2023-03-21
~2 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
Ceny dzierżawy ziemi w krajach Unii Europejskiej

Roczne ceny dzierżawy jednego hektara (ha) ziemi rolnej znacznie różnią się od siebie w różnych krajach UE. Dzierżawa jednego hektara gruntów ornych i/lub łąk trwałych wahał się od 62 € na Słowacji do średniej kwoty 836 € w Holandii. Dane na temat ceny dzierżawy ziemi w krajach Unii Europejskiej pochodzą z danych statystycznych Eurostat.

  • Najwyższe koszty dzierżawy jednego hektara ziemi rolniczej w 2021 roku były w holenderskim regionie Flevoland - 1 721 €/ha
  • Najniższe ceny dzierżawy ziemi rolnej rejestrujemy w regionach Mellersta Norrland i Övre Norrland - obie 25 €/ha
  • Za dzierżawę gruntów ornych musimy zapłacić znacznie więcej niż za łąki w tym samym kraju. W 2021 roku dzierżawa jednego hektara trwałych łąk wahał się od 39 €/ha w średniej cenie na Słowacji do 337 €/ha w średniej cenie w Irlandii

Ceny dzierżawy ziemi w krajach Unii Europejskiej

Wśród regionów UE w 2021 roku najwyższe koszty dzierżawy jednego hektara ziemi rolniczej były w holenderskim regionie Flevoland (1 721 €/ha), następnie na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii (1 119 €/ha) i w regionie Attiki w Grecji (927 €/ha). W roku 2020 regionem o najwyższych cenach dzierżawy ziemi rolnej była Wenecja Julijska we Włoszech (1 714 €/ha).

Najniższe ceny dzierżawy ziemi rolnej rejestrujemy w regionach Mellersta Norrland i Övre Norrland (obie 25 €/ha) w Szwecji i na Słowacji (42 €/ha) w regionie Východné Slovensko. W tych regionach głównym sposobem wykorzystania ziemi rolniczej jest trwałe użytkowanie łąk.

Cena dzierżawy gruntów ornych i łąk trwałych w krajach Unii Europejskiej, źródło: ec.europa.eu
Cena dzierżawy gruntów ornych i łąk trwałych w krajach Unii Europejskiej, źródło: ec.europa.eu

Wśród krajów UE, które podały konkretne ceny dzierżawy dla gruntów ornych i trwałych łąk, obserwujemy, że za dzierżawę gruntów ornych musimy zapłacić znacznie więcej niż za łąki w tym samym kraju. W 2021 roku dzierżawa jednego hektara trwałych łąk wahał się od 39 €/ha w średniej cenie na Słowacji do 337 €/ha w średniej cenie w Irlandii. Dla porównania cena dzierżawy gruntów ornych w tych samych dwóch krajach wahają się od 79 €/ha do 466 €/ha.

Źródło: ec.europa.eu

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.