News

Bariera elektroniczna na granicy z Rosją

Monika Byś
2023-04-19
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Bariera elektroniczna na granicy z Rosją

18 kwietnia br. podczas konferencji prasowej, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o rozpoczęciu budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Bariera będzie miała długość około 200 km i obejmie zasięgiem całą lądową granicę z obwodem kaliningradzkim.

  • Bariera elektroniczna będzie miała długość około 200 km, a na całym jej odcinku zainstalowanych zostanie około 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.
  • Na realizację zaplanowanych prac zakontraktowano ponad 373 mln zł
  • Budowa zapory potrwa do 30 września br.

Minister Kamiński mówił:

Mariusz Kamiński

Właśnie ruszyły prace dotyczące budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Będzie to nowoczesna zapora, podobna do tej, którą mamy na granicy z Białorusią. Będziemy mieli pełny monitoring tego, co się dzieje na granicy. Prace zostaną zakończone jesienią tego roku.

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim rozpoczęła się we wtorek, 18 kwietnia 2023 roku, na odcinku granicy ochranianym przez placówki Straży Granicznej w Bezledach i Sępopolu .

Bariera elektroniczna o długości około 200 km będzie podzielona na dwanaście funkcjonalnych odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich około 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.

Wykonawcą umowy jest firma TELBUD S.A. z siedzibą w Poznaniu. Na realizację zaplanowanych prac zakontraktowano ponad 373 mln zł (w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy). Bariera będzie wsparciem dla działań funkcjonariuszy Straży Granicznej, w szczególności w zakresie wykrywania zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w tym nielegalną migracją oraz przemytem towarów.

Budowa zapory potrwa do 30 września br.

Źródło: gov.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.