News

Mur na granicy z Białorusią. Ustawa czeka na podpis prezydenta!

Monika Byś
2021-11-02
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-21
Głosów: 33, średnia ocen: 5
mur na granicy

Budowa zabezpieczenia granicy z Białorusią jest pewna. Sejm odrzucać Senatu , co oznacza, że ​​ustawa trafi do podpisu przez prezydenta. Mur na granicy nie ma granicy legalności Szacowany koszt inwestycji wynosi 1 mld 615 mln zł.  

  • Od 2 września 2021r. w związku z dodatkowymi próbami przekroczenia przekroczenia stanów wojennych w 183 miejscowościach województwa lubelskiego oraz granicy granicy.
  • Przerzut ludności jest odpowiedzią na unijne sankcje wobec Białorusi, które zostały nałożone po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020r.nicy z Białorusią.
  • Od początku kryzysu migracyjnego na granicy UE z Białorusią zanotowano ponad 28,5 tys. prób przedostania się na terytorium Rzeczypospolitej.
  • Według wstępnych szacunków, mur na granicy na kosztować ponad 1,6 mld zł.
  • Rządowy projekt w sprawie budowy zapory na granicy jest rozpatrywany w trybie pilnym.
  • Ustawa trafiła obecnie do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli zostanie podpisana, wejdzie w życie już w kolejnym dniu po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Kryzys na granicy

Kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Polską jest spowodowany zorganizowanym przerzutem uchodźców i imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Przerzut ludności jest odpowiedzią na unijne sankcje wobec Białorusi, które zostały nałożone po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020r.

Od 2 września 2021r. w związku z kolejnymi próbami przekroczenia granicy obowiązuje stan wojenny w 183 miejscowościach województwa lubelskiego oraz podlaskiego.

Kryzys na granicy z Białorusią, Straż Graniczna na granicy z Białorusią; źródło: Twitter Web App
Kryzys na granicy z Białorusią, Straż Graniczna na granicy z Białorusią; źródło: Twitter Web App

Jak podaje Straż Graniczna w sierpniu br. odnotowano 3,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., a w październiku już blisko 17,3 tys. nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku kryzysu migracyjnego na granicy UE z Białorusią zanotowano ponad 28,5 tys. prób przedostania się na terytorium Rzeczypospolitej.

Mur na granicy z Białorusią

14 października br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę specjalną (tzw. specustawę), dzięki której na granicy polsko-białoruskiej ma powstać zabezpieczenie mające chronić granice Polski przed nielegalnymi migracjami ludności z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Według wstępnych obliczeń szacunkowych, mur na granicy na kosztować ponad 1,6 mld zł.

Rządowy projekt w sprawie budowy zapory na granicy jest rozpatrywany w trybie pilnym.

Prace nad specustawą trwają. Pod koniec października Senat zaproponował 13 poprawek do ustawy, jednak 26 października zostały one w większości odrzucone. Przedstawiciele rządu opowiedzieli się m.in. przeciw zapisowi mówiącemu o sprawozdaniach z realizacji inwestycji, czy uczestnictwu w pracach Zespołu do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej parlamentarzystów w roli obserwatorów.

Ustawa trafiła obecnie do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli zostanie podpisana, wejdzie w życie już w kolejnym dniu po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.