News

30 października znów przestawiamy zegarki

Monika Byś
2022-10-27
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
30 października znów przestawiamy zegarki

30 października znów przestawiamy zegarki na czas zimowy. Nasze zegarki musimy przestawić z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Przymus zmiany czasu wynika z krajowego rozporządzenia. Czy Polska kiedyś przestanie zmieniać czas z letniego na zimowy i odwrotnie?

  • W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje w nocy z 29 na 30 października. Zegarki trzeba cofnąć o godzinę, czyli tej doby będziemy spać o 1 godzinę dłużej.
  • Czas zmieniany jest regularnie od 1977 roku. Głównym argumentem za zmianą czasu z letniego na zimowy była oszczędność światła dziennego.
  • Parlament Europejski w 2019 podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji ze zmiany czasu letniego i zimowego. Ostatnia zmiana czasu miała mieć miejsce 25 października 2020 roku. Pandemia koronawirusa spowodowała, że ostatecznie zapowiadane zmiany nie weszły w życie. 

30 października znów przestawiamy zegarki

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje w nocy z 29 na 30 października. Zegarki trzeba cofnąć o godzinę, czyli tej doby będziemy spać o 1 godzinę dłużej.

Dlaczego zmieniamy czas w Polsce

Przymus zmiany czasu w Polsce z czasu letniego na zimowy określono w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Zgodnie zapisami rozporządzenia czas letni środkowoeuropejski odwołuje się w:

  • 2022 r. - dnia 30 października,
  • 2023 r. - dnia 29 października,
  • 2024 r. - dnia 27 października,
  • 2025 r. - dnia 26 października,
  • 2026 r. - dnia 25 października.

Ile trwa czas zimowy?

Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca.

Kiedy i po co pierwszy raz zmieniono czas?

Zmianę czasu wprowadzono między I a II wojną światową tylko raz - w 1919 roku. Później w czasie II wojny światowej, w takich samych terminach, jak w Rzeszy. Następnie w latach o1945 - 1949 i 1957 - 1964. Czas zmieniany jest regularnie od 1977 roku.

Głównym argumentem za zmianą czasu z letniego na zimowy była oszczędność światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Badania jednak wykazały, że w praktyce często jest odwrotnie, a za sprawą przestawiania zegarków rosną rachunki za energię.

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Polacy są przeciw!

Zmiana czasu nie cieszy się popularnością wśród Polaków. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że prawie 80 % obywateli jest przeciw zmianom czasu z letniego na zimowy. Natomiast 14 % nie chce zniesienia obowiązku zmiany czasu.

Parlament Europejski w 2019 podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji ze zmiany czasu letniego i zimowego. Ostatnia zmiana czasu miała mieć miejsce 25 października 2020 roku. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że zapowiadane zmiany nie weszły w życie. Kwestia zmiany czasu ma zostać uregulowana w ciągu najbliższych lat. Kiedy to nastąpi, niestety nie wiadomo.

Źródło: gazetaprawna.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.