News

250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych w ramach Polskiego Ładu

Monika Byś
2021-12-16
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-05-27
Głosów: 30, średnia ocen: 5
250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych

W ramach Rządowego Programu Polski Ład zostanie przeznaczone 250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych w ramach Polskiego Ładu – poinformowała w środę wiceszefowa Kancelarii Premiera Rady Ministrów Izabela Antos.

  • Premier zdecydował o wyodrębnieniu dodatkowej puli środków w ramach drugiego naboru Rządowego Programu Polski Ład z przeznaczeniem na wsparcie inwestycji w gminach uzdrowiskowych.
  • Chodzi o dofinansowanie infrastruktury uzdrowiskowej oraz utrzymanie dotacji uzdrowiskowej w 2022 i 2023 r. na poziomie z roku 2019.
  • Izabela Antos poinformowała, że zaproponowane wsparcie wyniesie ok. 250 mln zł.

250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych w ramach Polskiego Ładu

Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) Izabela Antos poinformowała, że premier zdecydował o wyodrębnieniu dodatkowej puli środków w ramach drugiego naboru Rządowego Programu Polski Ład z przeznaczeniem na wsparcie inwestycji w gminach uzdrowiskowych.

Nie znamy jeszcze szczegółów nowego wsparcia, gdyż jak zapowiada Kancelaria, szczegóły narzędzia są na etapie dopracowywania. Wiceszefowa poinformowała jednak, że zaproponowane wsparcie wyniesie ok. 250 mln zł.

W uzupełnieniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wyjaśnił, że zaproponowane wsparcie jest mniej więcej na poziomie zgłaszanym przez same gminy uzdrowiskowe.

Drugi nabór w ramach Polskiego Ład

Jak dodał wiceminister, drugi nabór w ramach Polskiego Ładu zacznie się za kilka dni, a narzędzie dla gmin uzdrowiskowych

będzie takim uzupełnieniem drugiego naboru, który będzie uruchomiony po Nowym Roku, tak aby w styczniu był realizowany nabór na inwestycje w gminach uzdrowiskowych – mówił Paweł Szefernaker

O drugim naborze w ramach Polskiego Ładu pisaliśmy we wpisie: Drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych już w grudniu

Przedstawiciele gmin uzdrowiskowych wielokrotnie apelowali o rządowe wsparcie, które pomoże im w walce ze skutkami pandemii. Chodzi o dofinansowanie infrastruktury uzdrowiskowej oraz utrzymanie dotacji uzdrowiskowej w 2022 i 2023 r. na poziomie z roku 2019.

Podczas wrześniowego posiedzenia KWRiST Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka przekonywał, że problem gmin uzdrowiskowych jest głębszy i nie chodzi tylko o utratę dochodów w związku z zamrożeniem działalności leczniczej i turystycznej. Jak zaznaczył, oprócz spadku wpływów z opłaty uzdrowiskowej, a także podatków PIT i CIT, straty zanotowały także firmy i spółki świadczące usługi na rzecz kuracjuszy, sanatoriów i branży hotelarskiej.

Źródło: Samorzad.pap.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.