News

Rusza wykup mieszkań z programu Mieszkanie Plus

Monika Byś
2023-06-15
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
wykup mieszkań z programu Mieszkanie Plus

Około 550 z 2,9 tysiąca mieszkań, które należą do PFR Nieruchomości, mają szansę stać się własnością najemców programu Mieszkanie Plus jeszcze w tym roku. Istnieje kilka możliwości realizacji tego procesu, a informacje na ten temat zostały udostępnione przez zarządzającego tymi mieszkaniami.

  • Około 550 z 2,9 tysiąca mieszkań PFR Nieruchomości z programu Mieszkanie Plus może zostać wykupionych przez najemców jeszcze w tym roku.
  • Istnieje kilka sposobów osiągnięcia pełnej własności mieszkań, w tym podpisanie umowy najmu na 25 lat, wykup za gotówkę lub z kredytem, lub pozostanie przy obecnej umowie najmu.
  • Pierwsza oferta wykupu dotyczy 550 mieszkań, które zostaną skierowane do zainteresowanych lokatorów w Gdyni, Wałbrzychu i Białej Podlaskiej.
  • W przyszłym roku planowane jest przeznaczenie kolejnych 2307 mieszkań do wykupu w różnych lokalizacjach.

Najemcy mają trzy opcje wykupu mieszkań

Zgodnie z doniesieniami portalu Puls Biznesu, najemcy mieszkań w programie Mieszkanie Plus będą mieli różne opcje, jak osiągnąć pełną własność nieruchomości.

Pierwszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy najmu na 25 lat, która z czasem przechodziłaby w pełną własność. Ta opcja miałaby porównywalny koszt do zakupu mieszkania w ramach programu z kredytem o oprocentowaniu 2 proc.

Drugą możliwością jest wykupienie mieszkania za gotówkę lub z kredytem, również z korzystnym oprocentowaniem 2 proc., tak jak w ramach programu Mieszkanie Plus.

Trzecią opcją jest pozostanie przy obecnej umowie najmu. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy zechcą wykupić zajmowanych nieruchomości.

Rozwiązania jeszcze w tym roku

Pierwsza oferta pełnego wykupu dotycząca 550 mieszkań zostanie skierowana do zainteresowanych jeszcze w tym roku. Najpierw będą mieli do niej dostęp lokatorzy osiedla w Gdyni, a następnie mieszkańcy Wałbrzycha i Białej Podlaskiej. W przyszłym roku kolejne 2307 mieszkań będzie przeznaczonych do wykupu w innych lokalizacjach, takich jak Dębica, Katowice, Kraków, Łowicz, Mińsk Mazowiecki, Nowy Targ, Radom, Świdnik, Toruń, Zamość i Września.

Program Mieszkanie Plus

Rządowy program Mieszkanie Plus został uruchomiony oficjalnie 12 października 2016 roku jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego celem było budowanie cenowo dostępnych mieszkań na wynajem przy wykorzystaniu gruntów publicznych. Program Mieszkanie Plus umożliwiał ubieganie się o wynajem mieszkań z opcją późniejszego nabycia ich na własność. Zgodnie z deklaracjami premiera z 2018 roku, w 2019 roku miało być zbudowanych 100 tysięcy mieszkań w ramach tego programu.

Przeczytaj także:

Program Mieszkanie Plus co warto wiedzieć?

Źródło: Money.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.