News

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 300%

Monika Byś
2023-09-05
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

W sierpniu 2023 r. wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o imponujące 299,9% w porównaniu do sierpnia 2022 r. Dane na temat aktualnej sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych ogłasza BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM). To historycznie najwyższy poziom tego wskaźnika.

  • Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r. wzrosła o 299,9% w porównaniu do sierpnia 2022 r., osiągając historycznie najwyższy poziom wskaźnika BIK
  • Liczba osób składających wnioski o kredyt mieszkaniowy znacząco wzrosła, osiągając poziom prawie 38,9 tysiąca w sierpniu 2023 r. Jest to częściowo efekt programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." i poprawy zdolności kredytowej kredytobiorców.
  • Wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu o 21,9% w porównaniu do roku poprzedniego również przyczynił się do rekordowego wyniku BIK Indeksu PKM

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 300%

Tak duże zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi jest efektem kilku czynników. 

Po pierwsze, liczba osób składających wnioski o kredyt mieszkaniowy skoczyła z około 12,4 tysiąca w sierpniu zeszłego roku do prawie 38,9 tysiąca w sierpniu br., częściowo z powodu programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." Po części, wzrost ten wynika z poprawy zdolności kredytowej kredytobiorców, zwiększenia wynagrodzeń oraz obniżki WIBOR-u.

Popyt na kredyty mieszkaniowe w latach 2019-2023 /BIK/
Popyt na kredyty mieszkaniowe w latach 2019-2023 /BIK/

Po drugie, efekt statystyczny związany z niską bazą porównawczą z sierpnia 2022 r. wpłynął na obecnie rekordowy wynik BIK Indeksu PKM. Po trzecie, wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu o 21,9% w porównaniu do roku poprzedniego również przyczynił się do tego zjawiska.

Mimo spadku liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy o 10,5% w porównaniu do lipca 2023 r., eksperci wciąż zwracają uwagę na dwie kluczowe składowe wskaźnika: liczbę osób składających wnioski oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu. 

Decydujący wpływ może mieć poziom zainteresowania programem "Bezpieczny Kredyt", a średnia wnioskowana kwota kredytu będzie rosła wraz ze wzrostem cen nieruchomości. - komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Źródło: BIK

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.