News

Jak będzie wyglądał świat w 2050? Mapa

Monika Byś
2023-06-19
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
jak będzie wyglądał świat w 2050

Zrozumienie, jak zmienił się nasz świat, może zapewnić wgląd w budowanie bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości. Firma Esri udostępniła interaktywną mapę, która ukazuje, jak nasza planeta będzie wyglądać w 2050 roku. Zobacz, jakie zmiany przejdzie Polska. 

 • Dostępna w sieci interaktywna mapa przedstawia przewidywany wygląd Ziemi w 2050 roku, uwzględniający zmiany klimatyczne i rozwój technologii.
 • Mapa oparta jest na prognozach i danych zebranych dotychczas przez badaczy z Clark University.
 • Za pomocą mapy można porównać pokrycie terenu w 2018 roku z prognozą na 2050 rok, zauważając znaczące zmiany, takie jak zmiana obszarów leśnych czy terenów uprawnych.
 • Kluczową informacją na mapie jest kolorystyka, która wskazuje rodzaj pokrycia terenu, takie jak pola uprawne, trawniki, lasy, obszary bez roślinności, tereny bagniste czy obszary zurbanizowane.
 • Mapa ma na celu zwiększenie świadomości i zrozumienia zmian, jakie zachodzą na Ziemi, oraz zachęcenie do budowy bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości.

Analizując historyczne globalne dane dotyczące pokrycia terenu i obserwując zmiany w czasie, możemy dokonać fundamentalnych prognoz i prognozować wzorce wzrostu na przyszłość.

Współpraca między Clark Labs z Clark University i Esri ma na celu przewidywanie zmian pokrycia terenu w 2050 r. Wykorzystując dziesięciolecia danych z obserwacji satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Climate Change Initiative (CCI), opracowano nową serię map i oddany do użytku otwartego. Powstała seria map klasyfikuje pokrycie terenu według typu i podatności na rozwój człowieka.

PRZEJDŹ DO MAPY: https://livingatlas.arcgis.com/landcover-2050

Jak będzie wyglądał świat w 2050?

Przyszły wygląd Ziemi będzie determinowany nie tylko przez rozwój technologii, ale także przez drastyczne zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka.

Za pomocą suwaka pionowego można szybko porównać pokrycie terenu Ziemi z roku 2018 (na podstawie danych z tamtego roku stworzyli twórcy mapy) z prognozą na rok 2050. Chociaż może się wydawać, że to zaledwie kilkadziesiąt lat, w wielu miejscach wyraźnie widać znaczące zmiany, na przykład w obszarach leśnych czy terenach uprawnych.

Jak będzie wyglądał świat w 2050 roku? /https://livingatlas.arcgis.com/landcover-2050/
Jak będzie wyglądał świat w 2050 roku? /https://livingatlas.arcgis.com/landcover-2050/

Kluczową informacją dla zrozumienia mapy jest kolorystyka. Przedstawiamy poniżej znaczenie poszczególnych kolorów:

 • Różowy: obszary głównie z pól uprawnych (ang. mostly cropland),
 • Żółty: użytki zielone, trawniki i krzewy (ang. grassland, scrub or shrub),
 • Jasnozielony: obszary głównie z lasów liściastych (ang. mostly deciduous forest),
 • Ciemnozielony: lasy iglaste i zimozielone (ang. mostly needleleaf/evergreen forest),
 • Szarobiały: obszary, na których występuje niewielka roślinność (ang. sparse vegetation),
 • Beżowy: obszary bez roślinności (ang. bare area),
 • Miętowy: obszary często zalewane przez powodzie lub tereny bagniste (ang. swampy or often flooded vegetation),
 • Czerwony: obszary zurbanizowane lub sztucznie utworzone (ang. artificial surface or urban area).

Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku?

Zmiany można zaobserwować w wielu regionach. Najbardziej przykuwają uwagę prognozy dotyczące Polski. Dzięki omawianej mapie każdy może przyjrzeć się swojemu regionowi. 

Na pierwszy rzut oka widać znaczący spadek udziału obszarów zielonych w ogólnej powierzchni. Jeśli prognoza się sprawdzi, w roku 2050 pojawi się tam więcej obszarów przeważających pól uprawnych. Podobne zmiany czekają wiele regionów na całym świecie. Najbardziej narażone na zmiany są miejsca, które dotychczas były najmniej dotknięte ingerencją człowieka. Będą one odczuwać nie tylko konsekwencje zmian klimatycznych, ale także zmiany związane z rosnącą populacją, rozwojem rolnictwa i technologii, które będą wymagały dodatkowych lokalizacji.

Autorzy mapy twierdzą, że "zrozumienie, jak nasz świat zmienił się do tej pory, może prowadzić do budowy bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości".

Źródło: https://livingatlas.arcgis.com

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.