News

Obrona kraju na pierwszym miejscu. Będzie program budowy schronów

Monika Byś
2024-03-13
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
program budowy schronów

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej, ogłosił kolejne kroki mające na celu wzmocnienie obronności kraju oraz przygotowanie na ewentualne zagrożenia. Wśród priorytetów znalazło się tworzenie programu wsparcia budowy schronów dla samorządów. 

Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził pewność co do zdolności polskiej armii do obrony kraju w razie ataku Rosji. Podkreślił także wzrost zainteresowania służbą wojskową, z największą liczbą zgłoszeń od lat.

W kontekście przygotowań na ewentualne sytuacje kryzysowe, szef MON powołał zespół doradców do spraw samorządowych, który ma opracować program budowy schronów dla samorządów. Minister na antenie Radia Zet zapowiedział starania o finansowanie tego programu, zaznaczając jego istotność dla zwiększenia bezpieczeństwa lokalnych społeczności.

mówił szef MON

W poniedziałek powołałem zespół doradców do spraw samorządowych; na pierwszym posiedzeniu poruszyliśmy temat stworzenia programu wsparcia budowy schronów dla samorządów, poleciłem przygotowanie takiego programu.

Przypominamy, że Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację, która umożliwia nam znalezienie odpowiedniego schronu. Aplikacja “Schrony” jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa i zapytania, jakie zadawane były przez Polaków od wielu lat.

Link do aplikacji znajdziesz TUTAJ

Program budowy schronów jest odpowiedzią na apel obywateli, którzy niepokoją się znikomą liczba schronów i tymczasowych ukryć rozlokowanych na terenie kraju. Okazuje się, że znaczna część z nich pamięta jeszcze czasy II wojny światowej i do tej pory nie została zmodernizowana. 

Gdzie jest schron?

Najnowsze dane udostępnione przez PSP wykazują, że na terenie województwa lubuskiego mamy jedynie 3 schrony. Najwięcej schronów znajduje się w województwie mazowieckim - 280 i pomorskim - 273. 

Schrony w Polsce, źródło: PAP, PSP
Schrony w Polsce, źródło: PAP, PSP

Źródło: PAP, PSP, Radio Zet

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.