News

W gminie Szaflary powstanie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie

Monika Byś
2022-07-03
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-02-17
Głosów: 41, średnia ocen: 5
powstanie najgłębszy odwiert geotermalny

W Szaflarach na Podhalu powstanie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Ma osiągnąć głębokość aż siedmiu kilometrów. We czwartek gmina podpisała umowę z jego wykonawcą - firmą UOS Drilling S.A. Koszt inwestycji, finansowanej w całości z NFOŚiGW, wynosi niemal 132 mln zł.

  • W Szaflarach na Podhalu władze podpisały umowę na wykonanie najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie, który będzie miał 7 km głębokości. Będzie to odwiert badawczo – eksploatacyjny. 
  • Całość inwestycji jest 100 % finansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński: “żródła ciepłych wód będą służyły potrzebom mieszkańców, czyli będą wykorzystane do ogrzewania domów, ale także do produkcji energii elektrycznej, do rekreacji, w celach zdrowotnych oraz do uprawy warzyw i owoców. Ponadto woda będzie także ogrzewać grunt w szklarniach”.
  • Montaż wieży wiertniczej rozpocznie się najprawdopodobniej w czwartym kwartale bieżącego roku. Natomiast samo wiercenie rozpocznie się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Na Podhalu powstanie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie

powiedział wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński

Podpisaliśmy umowę na wykonanie najgłębszego odwiertu geotermalnego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, który będzie miał 7 km głębokości. Będzie to odwiert badawczo – eksploatacyjny. To historyczny moment, z którym wiążemy bardzo wiele oczekiwań. Chcemy, aby nasz region znacznie lepiej się rozwijał. Źródła ciepłych wód będą służyły potrzebom mieszkańców, czyli będą wykorzystane do ogrzewania domów, ale także do produkcji energii elektrycznej, do rekreacji, w celach zdrowotnych oraz do uprawy warzyw i owoców. Ponadto woda będzie także ogrzewać grunt w szklarniach.

Specjaliści proponują trzy warianty eksploatowania nowego źródła geotermalnego. Pierwszy to pobieranie zasobów gorących wód z głębokości docelowej, czyli 7 km. Przewidywana temperatura na tej głębokości to nawet 180 stopni Celsjusza. Jeśli okaże się, że na tej głębokości nie ma odpowiedniej ilości ciepłej wody, to zastosują drugi wariant, czyli pobór wody z głębokości 5 km. Trzeci wariant to pobór wody z głębokości 3,6 km. Decyzje będą podejmowane już w trakcie wiercenia i badania geologicznego.

Szkaradziński: Musimy nauczyć się jak najlepiej korzystać z zasobów wód geotermalnych

Rafał Szkaradziński 

Musimy nauczyć się jak najlepiej korzystać z zasobów wód geotermalnych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi założeniami, to osiągniemy założone cele. Najważniejsze dla osiągnięcia maksymalnych celów to połączenie temperatury wody z wydajnością źródła. Jesteśmy w takim rejonie i żyjemy w takich czasach, że musimy się nauczyć wykorzystywać nasze zasoby naturalne, których jest pod dostatkiem, tylko trzeba po nie sięgnąć i powinniśmy uniezależnić się energetycznie od wszystkich innych zewnętrznych źródeł.

Całość inwestycji jest 100 % finansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezes zarządu UOS Drilling Arkadiusz Biedulski powiedział podczas uroczystego podpisania umowy, że to największy kontrakt w historii spółki. Obchodzi ona w tym roku 110 lat istnienia, choć wcześniej istniała pod innymi nazwami.

Arkadiusz Biedulski, prezes zarządu UOS Drilling 

Cieszę się, a jednocześnie czuję wielką odpowiedzialność za powodzenie tej inwestycji. Sukces może być albo bardzo duży, albo jeszcze większy, bo tutaj już na głębokości około 3600 m są bardzo duże zasoby wód termalnych. Uważam, że to najlepsze zasoby w kraju, bo oprócz wysokiej temperatury jest to woda słodka i w przeciwieństwie do wód zasolonych nie ma tutaj problemów na przykład z zatłaczaniem z powrotem pod ziemię.

Prezes UOS Drilling powiedział, że podczas prac wiertniczych na pewno wystąpią różne trudności technologiczne, ponieważ jeszcze nikt nie wiercił na taką głębokość. Trudności mogą wystąpić np. podczas przewiercania poszczególnych warstw.

Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą. Montaż wieży wiertniczej rozpocznie się najprawdopodobniej w czwartym kwartale bieżącego roku. Natomiast samo wiercenie rozpocznie się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.