Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali metodę odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych modułów fotowoltaicznych. Na razie wykazała ona skuteczność w warunkach laboratoryjnych. Jednak badacze nadal sprawdzają, czy ich technologia może zostać wdrożona na skalę przemysłową.
Fotowoltaika: Polacy opracowali technologię recyklingu krzemu
- “Opracowaliśmy, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, tak, aby w procesie odzysku pozostał krzem o czystości 99,99 % i można było go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV.” - mówi prof. Ewa Klugmann-Radziemska z Politechniki Gdańskiej.
- Kolejnym krokiem jest określenie, czy technologia może zostać wdrożona na dużą skalę, ponieważ na krzemie bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika.
prof. Ewa Klugmann-Radziemska, kierowniczka projektu i dyrektorka Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej Politechniki Gdańskiej
Opracowaliśmy, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, tak, aby w procesie odzysku pozostał krzem o czystości 99,99 % i można było go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV.
Jak dodaje, technologia jest wyjątkowa, jeśli chodzi o odzysk czystego krzemu.
mówi prof. Ewa Klugmann-Radziemska
Nie ma obecnie w publikacjach naukowych na świecie podobnych rozwiązań, choć wiemy, że przemysł za granicą prowadzi działania w tym zakresie. W Polsce, według dostępnych danych, nie istnieje natomiast żaden zakład, który zajmuje się recyklingiem modułów.
Kolejnym krokiem jest określenie, czy technologia może zostać wdrożona na dużą skalę, ponieważ na krzemie bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika.
Przeczytaj także:
Polacy opracowali technologię recyklingu krzemu
Panel PV w uproszczeniu składa się z aluminiowej ramy, szkła, laminatu chroniącego ogniwa przed działaniem czynników atmosferycznych oraz ogniw krzemowych. Aby uwolnić ogniwo, trzeba oddzielić od podłoża krzemowego te warstwy, które były nanoszone w procesie technologicznym. Stosujemy tu procesy:
- mechaniczne,
- termiczne,
- chemiczne.
Proces chemiczny dzieli się na dwa etapy — z wykorzystaniem mieszanin zasad i kwasów. Wszystkie procesu trwają ok. godziny.
Czysty krzem kluczowy dla przemysłu
Kierownik projektu prof. Ewa Klugmann-Radziemska podkreśla, że "produkcja szkła, aluminium i krzemu wysokiej czystości, czyli materiałów używanych do produkcji modułów fotowoltaicznych, to najbardziej energochłonne technologie w produkcji przemysłowej".
zauważa profesorka
Dlatego zastosowanie materiałów z recyklingu pozwoli znacznie ograniczyć zużycie energii pierwotnej.
Pierwsze duże instalacje fotowoltaiczne w Europie powstawały w latach 80., natomiast okres eksploatacji modułów wynosi średnio ok. 25-30 lat.
mówi prof. Klugmann-Radziemska
W związku z tym już teraz na terenie Europy znajduje się dużo odpadów fotowoltaicznych, produkowanych w różnych okresach i fabrykach. Niezbędna będzie dokładna identyfikacja materiałów, użytych w produkcji modułów, w tym określenie, jakie tworzywa czy metale zostały użyte.
Źródło: businessinsider.com.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!