Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Opublikowano mapę zgonów spowodowanych smogiem

Głosów: 5, średnia ocen: 4.2
mock

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała mapę z danymi na temat przedwczesnych zgonów spowodowanych złą jakością powietrza w Europie. Dane dotyczą analizy pyłów PM 2,5, które zagrażają nam najbardziej i przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, płucnych i kardiologicznych.

  • Zgromadzone dane o zgonach spowodowanych smogiem zebrano w 2020 r. 
  • Okazuje się, że na południu Europy, rocznie z powodu smogu i PM2,5 umiera ponad 200 osób! 
  • W Polsce szacuje się, że w wyniku smogu corocznie umiera od 50 do 150 osób. 

Przedstawione dane na mapie zbudzają niepokój i wskazują, jak wiele mamy do zrobienia w temacie poprawy jakości powietrza. Zgromadzone dane o zgonach spowodowanych smogiem zebrano w 2020 r. 

Czerwonym kolorem na mapie zaznaczono te obszary, gdzie ilość zgonów na 100 000 mieszkańców była najwyższa. Okazuje się, że na południu Europy, rocznie z powodu smogu i PM2,5 umiera ponad 200 osób! Dane dotyczą wyłącznie zgonów i nie zawierają informacji o osobach, które cierpią na choroby wywołane smogiem. 

Aby najlepiej wskazać skalę problemu, przytoczmy dane z roku 2020 dotyczące zgonów na Covid-19. Według GUS-u w 2020 roku na Covid- 19 w Polsce zmarło 108 osób na 100 000 ludności

Źródło: Gisplay

W OnGeo.pl sprawdzisz jakość powietrza dla swojej najbliższej okolicy

Warto sprawdzić jaki poziom zanieczyszczenia występuje na terenie, na którym mieszkamy. Jeżeli planujemy zakup nieruchomości lub przeprowadzkę to również należy zawczasu zapoznać się z danymi dotyczącymi jakości powietrza.

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl, można poznać średnioroczne stany zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i PM 2,5 dla konkretnej działki czy adresu.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)
PawelW
30-01-2023 06:17
Wiadomo jest czym spowodowane jest to, że na południu europy jest problem ze smogiem? Przecież tam generalnie nie ma zimy i ludzie nie palą byle czym w piecach. Ponadto spore regiony leżą nad morzem i samo to przyczynia się od oczyszczania powietrza.
1
1 / 1