News

Opublikowano mapę zgonów spowodowanych smogiem

Monika Byś
2023-01-25
~1 min
Post zaktualizowany: 2023-01-30
Głosów: 24, średnia ocen: 4.8
Opublikowano mapę zgonów spowodowanych smogiem

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała mapę z danymi na temat przedwczesnych zgonów spowodowanych złą jakością powietrza w Europie. Dane dotyczą analizy pyłów PM 2,5, które zagrażają nam najbardziej i przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, płucnych i kardiologicznych.

  • Zgromadzone dane o zgonach spowodowanych smogiem zebrano w 2020 r. 
  • Okazuje się, że na południu Europy, rocznie z powodu smogu i PM2,5 umiera ponad 200 osób! 
  • W Polsce szacuje się, że w wyniku smogu corocznie umiera od 50 do 150 osób. 

Przedstawione dane na mapie zbudzają niepokój i wskazują, jak wiele mamy do zrobienia w temacie poprawy jakości powietrza. Zgromadzone dane o zgonach spowodowanych smogiem zebrano w 2020 r. 

Czerwonym kolorem na mapie zaznaczono te obszary, gdzie ilość zgonów na 100 000 mieszkańców była najwyższa. Okazuje się, że na południu Europy, rocznie z powodu smogu i PM2,5 umiera ponad 200 osób! Dane dotyczą wyłącznie zgonów i nie zawierają informacji o osobach, które cierpią na choroby wywołane smogiem. 

Aby najlepiej wskazać skalę problemu, przytoczmy dane z roku 2020 dotyczące zgonów na Covid-19. Według GUS-u w 2020 roku na Covid- 19 w Polsce zmarło 108 osób na 100 000 ludności

Źródło: Gisplay

W OnGeo.pl sprawdzisz jakość powietrza dla swojej najbliższej okolicy

Warto sprawdzić jaki poziom zanieczyszczenia występuje na terenie, na którym mieszkamy. Jeżeli planujemy zakup nieruchomości lub przeprowadzkę to również należy zawczasu zapoznać się z danymi dotyczącymi jakości powietrza.

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl, można poznać średnioroczne stany zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i PM 2,5 dla konkretnej działki czy adresu.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.