News

Czas na nowe dane adresowe

Monika Byś
2022-02-02
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 37, średnia ocen: 5
nowe dane adresowe

Do 31 stycznia miasta i gminy w całym kraju miały czas na dostosowanie swojej ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA) do nowych wymogów. Samorządy dostały pół roku na dostosowanie swoich baz do nowych regulacji przewidzianych w rozporządzeniu ws. EMUiA, które obowiązuje od lipca 2021 r. Czy nowe dane adresowe zostały wprowadzone na czas?

  • Główny Urząd Geodezji i Kartografii informuje, że do 31 stycznia z obowiązku dostosowania baz do nowych przepisów wywiązało się ok. 1600 na 2477 urzędów.
  • GUGIK tłumaczy, ze zmiany przewidziane w zeszłorocznym rozporządzeniu mają charakter kosmetyczny i dostosowujący EMUiA do innych rejestrów. Nie wpływają zatem na jakość danych adresowych udostępnianych do wykorzystania przez obywateli.

Ile samorządów wprowadziło nowe dane adresowe?

Jak wyjaśnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii, do 31 stycznia wywiązało się z niego około 1600 na 2477 urzędów. Bardziej szczegółowych danych o stanie wdrożeń ma dostarczyć badanie GUGiK, które właśnie się rozpoczyna. Urząd podkreśla jednocześnie, że zmiany przewidziane w zeszłorocznym rozporządzeniu mają charakter kosmetyczny i dostosowujący EMUiA do innych rejestrów. Nie wpływają zatem na jakość danych adresowych udostępnianych do wykorzystania przez obywateli.

Polecamy wpis: Wyszukiwarka adresów - jak znaleźć adres?

Jakie zmiany?

O szczegółach zmian chętnie mówi Zbigniew Malinowski, prezes firmy Geo-System, która rozwija obecnie najpopularniejsze w Polsce oprogramowanie do prowadzenia EMUiA, czyli iMPA (na dziś wdrożone w 1520 gminach).

Zmiany, które przyniosło rozporządzenie można podzielić na techniczne i merytoryczne. Od strony technicznej nastąpiło uproszczenie bazy poprzez ujęcie kilku zbędnych informacji. W tej kwestii zmiany w naszej aplikacji przygotowano dość szybko i automatycznie wprowadzone podczas konwersji bazy i oprogramowania do nowszej wersji. Chodzi głównie o usunięcie części zbędnych informacji (np. przedmiot oznaczenia czy wskazanie elementu budynku) oraz o dodanie zapisów m.in. o ID i współrzędnych miejscowości zgodnie z PRNG – wyjaśnia.

Spośród zmian w rozporządzeniu prezes Geo-Systemu zwraca również uwagę na uporządkowanie stylu EMUiA i rejestru TERYT w zakresie nazewnictwa ulic.

Dotychczas pojawiały się np. takie problemy, że do miejscowości X przypisano ulicę „Adama Mickiewicza” (ID ULIC 12740) zamiast „A. Mickiewicza” (ID ULIC 32579). Ta druga, pozornie niewłaściwa nazwa, wynika jednak wprost z uchwały rady gminy. Choć rozwiązanie tego typu problemów może wydawać się nieistotne, to dla wiązania obiektu poprzez identyfikatory jest to sprawa kluczowa – tłumaczy. Zapewniliśmy wsparcie dla naszych klientów zarówno od strony kontaktów z pracownikami merytorycznymi, jak i poprzez przygotowanie już w sierpniu automatycznego raportu. Klienci mogli w dowolnym momencie wywołać raport który pokazywał potencjalne problemy do rozwiązania. Na dziś praktycznie wszystkie sprawy wymagające wyjaśnienia są już u naszych klientów zrealizowane lub są na końcowym etapie dostosowania. – mówi Malinowski

Jak wyglądały prace dostosowawcze?

Prace dostosowawcze swojej aplikacji Adresat przeprowadziła również firma GIAP.

W związku z wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia ws. EMUiA udostępniliśmy aktualizację oprogramowania dostosowaną do nowych wymogów prawnych oraz wspieramy naszych klientów indywidualnie aktualizując dane tej bazy. Nasz dział Asysty Technicznej dostępny jest dla nich codziennie w godz. 8:00–16:00, od poniedziałku do piątku. Klienci mogą tam uzyskać wsparcie zarówno merytoryczne, jak i praktyczne w procesie dostosowania danych do nowych wymogów. – podkreśla Agata Gierczak z GIAP.

W związku z nowymi przepisami zmiany wdrożono również w rozwijanej przez GUGiK Aplikacji EMUiA.

Przechodzi ona obecnie znacznie większą modyfikację, niż wynika to ze zmienionego rozporządzenia, ponieważ dodatkowo integruje się z serwisem Geoportal.gov.pl – wyjaśnia krótko Urząd

Z kolei firma Geobid czeka z dostosowaniem swojego oprogramowanie ADRES na działania GUGiK.

Jedną z głównych funkcji bazy EMUiA prowadzonej w gminie jest zasilanie centralnej bazy adresowej. Nowe rozporządzenie zmienia strukturę bazy (w tym słowniki), a także format wymiany GML. Nasza firma postanowiła wykonać nową wersję programu ADRES do końca bieżącego kwartału. Jednak nie opublikujemy jej do momentu, aż GUGiK ogłosi gotowość na przyjmowanie danych w nowym formacie. – wyjaśnia Krzysztof Borys, prezes firmy Geobid

Pełnomocnik zarządu firmy Systherm-Info Bartłomiej Figas ocenia z kolei, że oprogramowanie tej spółki (GEO-INFO) dostosowano do nowych wymogów w około 80 %.

Uwzględnia nowe zasady numeracji porządkowej adresów, publikuje serwisy WMS i WFS zgodnie z nową specyfikacją. Dostosowaliśmy też wydawanie plików GML do nowego modelu pojęciowego oraz ułatwiono szybką aktualizację bazy PRG – wylicza.

Nowe dane adresowe. Ocena nowego rozporządzenia

Rozporządzenie przewiduje zmiany w EMUiA nie tylko o charakterze informatycznym.

Na plus oceniam ograniczenie sposobu zapisu numeru poprzez likwidację znaków specjalnych, znaków polskich oraz liter I, O i Q. Znam pojedyncze przypadki konieczności zmiany podejścia do numeracji z tego powodu. Chodzi głównie o użycie litery I, która dotychczas bywała wykorzystywana. Przy tej okazji wprowadziliśmy w naszej aplikacji wiele drobnych zmian ułatwiających pracę z rejestrem EMUiA – tłumaczy prezes Geo-Systemu.

Nowe przepisy nie dopuszczają ponadto prowadzenia numeracji porządkowej dotyczącej części miejscowości.

Adresy były nieraz przypisywane do przysiółków czy leśniczówek. Okazuje się jednak, że w 95% przypadków wystarczyło wskazanie na miejscowość główną bez szkody dla samego numeru adresowego. Znane są nam jednak sporadyczne przypadki przenumerowania kilkunastu adresów w gminie koniecznych do pozbycia się części miejscowości – wyjaśnia Zbigniew Malinowski.

Źródło: Geoforum

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.