News

Niższe podatki za miejsca postojowe

Szczepan Sołtysik
2023-10-23
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-11-07
Głosów: 10, średnia ocen: 5
Podatek od miejsca postojowego

W środę, Trybunał Konstytucyjny (TK) wydał wyrok, który ma istotne implikacje dla właścicieli miejsc postojowych w blokach mieszkaniowych. W swoim postanowieniu TK zakwestionował praktykę różnicowania stawek podatku od nieruchomości w zależności od statusu garaży, stwierdzając, że jest to niezgodne z konstytucją. Jednakże, obowiązywanie zmian wynikających z tego wyroku zostanie odroczona do końca grudnia 2024 roku.

  • Bez względu na to, czy stanowisko postojowe jest przynależne do mieszkania, czy nie - będzie objęte taką samą stawką podatkową od nieruchomości jak mieszkanie, a nie dziesięciokrotnie wyższą jak dotychczas.
  • Obecnie właściciele garaży płacą niejednokrotnie ponad dziesięciokrotnie wyższe podatki w porównaniu do tych, którzy mają tylko jedną księgę z mieszkaniem.

Trybunał Konstytucyjny kwestionuje różnice w stawkach podatku od nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny podjął kluczową decyzję w związku z wnioskiem właścicieli garaży, którzy kupili mieszkanie z przypisanym miejscem postojowym w garażu wielostanowiskowym w tym samym budynku. W wielu przypadkach, garaż taki jest wyodrębniany jako odrębna jednostka niemieszkalna, co powoduje, że podatek od nieruchomości był ustalany według stawek budynków lub ich części pozostałych. W praktyce oznaczało to, że właściciele garaży płacili ponad dziesięciokrotnie wyższe podatki w porównaniu do tych, którzy mieli tylko jedną księgę z mieszkaniem.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące podatków i opłat lokalnych, które pozwalają na traktowanie wyodrębnionego garażu w budynku mieszkalnym jako jednostki o odmiennym charakterze niż mieszkalny, są niezgodne z konstytucją. Dodatkowo naruszają one konstytucję, ponieważ uzależniają zastosowanie odpowiednich stawek od wyodrębnienia garażu jako własności.

Ostateczne rozstrzygnięcie TK: konstytucyjne znaczenie

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę na to, że sporne przepisy stanowiły kluczowy punkt analizy Naczelnego Sądu Administracyjnego w uchwale z 27 lutego 2012 roku. Stwierdził, że garaż może być traktowany jako przynależne do mieszkania albo jako odrębna własność lokalowa, co ma wpływ na opodatkowanie.

Obecnie posiadanie miejsca postojowego w podziemnym garażu jest postrzegane jako integralna część mieszkania. W związku z tym Trybunał uznał, że garaże te powinny być klasyfikowane według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych, pomimo że nie służą do celów mieszkaniowych.

Mimo tego, Trybunał dał ustawodawcy czas na dostosowanie przepisów i odroczył ich obowiązywanie do końca grudnia 2024 roku. Jednakże zaznaczył, że cały mechanizm opodatkowania nieruchomości wymaga poważnych zmian, co może wpłynąć na przyszłość właścicieli garaży w blokach mieszkaniowych.

Warto pamiętać, że zgodnie z wyrokiem TK, spodziewane zmiany w opodatkowaniu garaży wejdą w życie w końcu grudnia 2024 roku, co będzie miało wpływ na tysiące właścicieli miejsc postojowych w całym kraju.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl